79. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Mapa wydarzeń z całej Polski

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Marsz Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Warszawie 2021

Marsz Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Warszawie 2021 / Fot. Twitter

W najbliższych dniach w całej Polsce odbędą się obchody 79. rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Szczególnie na 10 lipca w tzw. Krwawą Niedzielę zaplanowano w wielu miejscowościach marsze, msze święte w intencji ofiar ludobójstwa.
 • Już za kilka dni Polacy przeżywać będą 79. rocznicę Rzezi Wołyńskiej.
 • Ukraińskie ludobójstwo dokonane przez Ukraińską Powstańczą Armię pochłonęło kilkadziesiąt tys. ofiar.
 • W rocznicę Krwawej Niedzieli, na 10 lipca w całej Polsce zaplanowano wiele wydarzeń
 • Zobacz także: Krwawa niedziela. Obchody 79 rocznicy Rzezi Wołyńskiej we Wrocławiu

Harmonogram wydarzeń organizowanych z okazji obchodów 79. rocznicy Rzezi Wołyńskiej

 • Sobota 9 lipca – Warszawa

W Warszawie o godz. 13.00 odbędzie się Msza św. za Ofiary Ludobójstwa Polaków i obywateli polskich innych narodowości na Kresach Wschodnich RP (kościół Wszystkich Świętych, pl. Grzybowski), o godz. 14.30 zaplanowano konferencję popularno-naukową (gmach PAST-y, ul. Zielna). Organizatorem jest stowarzyszenie “Wspólnota i Pamięć”.

 • Sobota 9 lipca – Kędzierzyn-Koźle – XIX. Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej oraz Narodowy Dzień Pamięci 11 lipca 1943 r.

O godz. 10.00 Msza Święta w Kościele p. w. Wniebowzięcia NMP
przy ul. Wojciecha Czerwińskiego 5 w Koźlu w intencji Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP. Natomiast o godz. 11.20 przejdzie Marsz Pamięci do PSP Nr 12 uczestników Mszy
Świętej z kompanią honorową i orkiestrą oraz pocztami sztandarowymi, pod tablicę upamiętniającą dokonane ludobójstwo Polaków na Kresach przy ulicy Piramowicza 30. Odczytanie Apelu Pamięci.

Godz. 14.30 – Miejski Ośrodek Kultury
w Koźlu, ul. Skarbowa 10 – Konferencja naukowo-historyczna poświęcona tragicznym wydarzeniom na Kresach, w której uczestniczyć będą znani polscy historycy zajmujący się tymi zagadnieniami.

 • Niedziela, 10 lipca – Warszawa

O godz. 15 przy Tablicy Wołyńskiej – Pikieta połączona z prezentacją spotów o Rzezi Wołyńskiej. O godz. 17 złożenie kwiatów przez organizatorów tj. Marsz Niepodległości oraz Roty Narodowe.

 • Niedziela, 10 lipca – Domostawa, gm. Jarocin – Wmurowanie kamienie węgielnego pod pomnik Andrzeja Pityńskiego „Rzeź Wołyńska”

O godz. 15.00 – Nabożeństwo polowe, a po nabożeństwie nastąpi: powitanie gości, przedstawienie stanu prac nad wzniesieniem pomnika, odczytanie i podpisanie Aktu Erekcyjnego, poświęcenie Aktu Erekcyjnego oraz urny z prochami, wmurowanie Aktu Erekcyjnego oraz urny z prochami, złożenie wieńców oraz salwa honorowa. Organizatorem jest Społeczny Komitet Budowy Pomnika “Rzeź Wołyńska” i wójt Gminy Jarocin

 • Niedziela 10 lipca – Przemyśl

O godz. 18:30  mszy świętej za dusze pomordowanych Polaków na Wołyniu. Następnie spod kościoła oo. franciszkanów nastąpi tradycyjny przemarsz pod pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej na cmentarzu przy ul. Słowackiego.

 • Niedziela 10 lipca – Kielce

O godz. 11.00 – Katedra Biskupia – msza św. za Ofiary Ludobójstwa. 

O godz. 12.00 – Marsz Milczenia spod Katedry pod Krzyż Wołyński na cmentarzu.

 • Niedziela 10 lipca – Dębno

Godz. 11.00 – Msza św. w parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła

Godz. 12.00 – Wystąpienia okolicznościowe. Modlitwa za ofiary ludobójstwa. Złożenie kwiatów przed Głazem Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Organizator – Stowarzyszenie Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć – Oddział w Dębnie

 • Niedziela 10 lipca – Guelph w Kanadzie

O godz. 12,00 – msza św. za Ofiary Ludobójstwa w Kościele Sacred Heard w Guelph na rogu Alice St. i Huron St.

Organizator – Stowarzyszenie Józefa Piłsudskiego “Orzeł Strzelecki” w Kanadzie i Związek Polaków w Kanadzie Grupa 11 z Guelph.

 • Niedziela 10 lipca – Essen w Niemczech

O godz. 12.30 w kościele pw. Świętego Clemensa, w Polskiej Misji Katolickiej w Essen Msza Święta w intencji Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich.

 • Niedziela 10 lipca – Legnica

O godz. 13.00 – Kościół św. Jana (franciszkanie konwentualni) – msza św. za Ofiary Ludobójstwa. Przewodniczy i kazanie wygłosi ks. biskup-senior Marian Buczek ze Lwowa.

Po mszy św. złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową oraz panel dyskusyjny w klasztorze, sala nr 8 . Uczestnicy ks. bp Marian Buczek ze Lwowa, prof. dr hab. Stanisław Nicieja – Uniwersytet Opolski, prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy – KUL, Czarnowski – pisarz, dr Michał Siekierka – IPN Wrocław.

 • Poniedziałek, 11 lipca – Warszawa

Coroczne wydarzenie RS Porozumienia Pokoleń Kresowych poświęcone pamięci ofiar ukraińskiego ludobójstwa.
15:00 – przygotowania do uroczystości.
16:00 – Msza Św. “Niedokończone msze Kresowe. Msza odbędzie się w kościele Św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży
17:00 – 11 Marsz Pamięci który w tym roku wyruszy spod kościoła św. Aleksandra przy pl. Trzech Krzyży.
Zakończenie marszu odbędzie przy tablicy wołyńskiej umieszczonej na fasadzie Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 64.

 • Poniedziałek, 11 lipca – Wrocław

O godz. 10:00  – Pomnik-Mauzoleum pomordowanej ludności polskiej na Kresach Płd.-Wsch. przez OUN i UPA przy skwerze Ksawerego Dunikowskiego we Wrocławiu.     

O godz. 12:00  – Msza Święta w Kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu.

Od 9:00 do 13:00 będzie można oddać krew przy ul. Oławskiej, o godz. 18:00 odbędzie się konferencja popularnonaukowa (Pl. Solidarności 1/3/5, sala im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki), na której jednym z gości będzie świadek historii, pisarz, poeta Stanisław Srokowski, a o godz. 20:00 z Placu Solidarności wyruszy Marsz Pamięci.

 • Poniedziałek 11 lipca 2022 – Szczecin

O godz. 10:30 – msza św. za Ofiary Ludobójstwa w Kościele Szkolnym pw. NMP Wspomożenia Wiernych na ul. Ku Słońcu 124.

O godz. 12:00 – pod Pomnikiem Ofiar Nacjonalistów Ukraińskich 1939 – 1947, który znajduje się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Organizatorzy – Stowarzyszenie Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie.

 • Poniedziałek 11 lipca – Polkowice

O godz. 20.00 – Apel Pamięci pod Golgotą Wschodnią na pl. Kościelnym.

 • Poniedziałek, 11 lipca – Grudziądz

O godz. 11,00 Msza święta w intencji Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich w kościele rzymskokatolickim pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ul. Moniuszki.

O godz. 12,00 – Uroczystości pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa, róg ulicy Królewskiej i Rapackiego

 • Poniedziałek 11 lipca – Bełchatów

godz 18 msza św. za Ofiar Ludobójstwa w kościele NMP Nieustającej Pomocy, ul. ks. J Popiełuszki 9. 

 • Poniedziałek 11 lipca – Kraków

9.30 – msza święta w kościele karmelitów bosych pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Rakowiecka 13 za ofiary ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach – mieszkańcach Kresów Południowo-Wschodnich, w latach 1939-1946
11.00 – oddanie hołdu Polakom – ofiarom ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich II RP (pomnik ofiar ludobójstwa – cmentarz Rakowicki)

 • Poniedziałek 11 lipca – Tarnobrzeg.

g. 18. 00 – Parafia Chrystusa Króla, ul. Niepodległości – msza św. za Ofiary Ludobójstwa i modlitwa pod pamiątkową tablicą.

g. 19.20 – prelekcja dr. Artura Brożyniaka z Oddziału IPN w Rzeszowie o nacjonalizmie ukraińskim. 

Organizator – Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów w Tarnobrzegu.

 • Poniedziałek 11 lipca – Brzesko

g. 18.00 msza św. w Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła przy Drodze „Via Regia” w intencji Ofiar Ludobójstwa. Intencja zamówiona przez Burmistrza, Przewodniczącej Rady Miejskiej oraz Radnych Miejskich.

 • Poniedziałek 11 Lipca – Tymbark

O godz. 21.00 – Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku upamiętni kolejną rocznicę ludobójstwa na Wołyniu poprzez zapalenie zniczy pamięci oraz organizację wirtualnego biegu pamięci w dniach 10 – 11 lipca 2022 roku.

 • Poniedziałek 11 lipca – Żary

O godz. 12.00 – Uroczystości pod Krzyżem Wołyńskim na Cmentarzu Komunalnym.

Organizator: Klub Tarnopolan i Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich.

 • Głogów, 10 – 11 lipca

Niedziela 10 lipca o godz. 9.30 w Kościele NMP Królowej Polski w Głogowie Msza Święta w intencji Ofiar Zbrodni wołyńskiej.

Poniedziałek 11 lipca  o godz. 11.00 – Uroczystość Patriotyczna pod Pomnikiem Polaków pomordowanych przez OUN-UPA i wypędzonych ze swej ziemi na Cmentarzu Komunalnym ul. Świerkowa na Brzostowie. Na zakończenie uroczystości przewidziane jest składanie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy.

O 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej ul. Jedności Robotniczej spotkanie autorskie z biskupem Marianem Buczkiem emerytowanym ordynariuszem diecezji charkowsko – zaporoskiej i prof. Włodzimierzem Osadczym połączone z promocją książki pt. ”Biskup polski na Siczy Kozackiej”.

 • Poniedziałek 11 lipca – Poznań

O godz. 17.00 – msza św. z Ofiary Ludobójstwa w kościele św. Jana Kantego.

 • Czwartek 14 lipca – Chodzież

O godz. 17.00 – przy kamieniu „WOŁYŃ 1943-1945” na cmentarzu parafialnym w Chodzieży. Organizator jest Chodzieskie Towarzystwo Patriotyczne.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

isakowicz.pl, medianarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY