Jesteśmy najlepsi na świecie we Freedivingu. Aż 19 medali na basenie

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. AIDA International

Jesteśmy najlepsi na świecie w nurkowaniu swobodnym! Mistrzostwa świata federacji AIDA w konkurencjach basenowych potwierdziły, że nie mamy sobie równych we freedivingu. Najpierw na mistrzostwach świata CMAS nasi reprezentanci zdobyli 9 medali a po chwili na kolejnym światowym czempionacie AIDA zdobywamy kolejnych 10 krążków, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej obu imprez.

Dwa mistrzostwa świata jedne po drugim

Freediving to swobodne nurkowanie na wstrzymanym oddechu. Podczas zanurzenia nurek nie używa akwalungu. Mistrzostwa świata w tej dyscyplinie rozgrywane są w konkurencjach głębokościowych, gdzie celem jest osiągnięcie jak największej głębokości oraz w konkurencjach basenowych, gdzie celem jest osiągnięcie jak największego dystansu. Zawody międzynarodowe organizuje międzynarodowa federacja AIDA, a także Światowa Konfederacja Sportów Podwodnych CMAS. Nasi reprezentanci od lat należą do światowej czołówki we freedivingu, zdobywając wiele medali, jednak startując przeważnie w zawodach AIDA. Od niedawna możemy cieszyć się również z sukcesów naszych reprezentantów także w bardziej znanej i starszej organizacji CMAS. Na mistrzostwach świata w konkurencjach basenowych, które odbyły się w tym roku w dniach 10-16 czerwca w Belgradzie biało-czerwoni odnieśli wielki sukces, po raz pierwszy w historii okazali się jedną z najlepszych reprezentacji zdobywając tylko o jeden medal mniej niż najlepsza kadra Włoch. Tuż po tej imprezie odbyły się mistrzostwa świata AIDA również w podobnych konkurencjach basenowych. Tutaj nasi reprezentanci już nie mieli sobie równych, zdobywając aż 10 medali.

Kolejny wielki sukces naszych freediverów

Dwa dni po zakończeniu zawodów CMAS rozpoczęły się mistrzostwa świata AIDA, które rozegrano w dniach 18 do 25 czerwca w bułgarskiej miejscowości Burgas. Nasi reprezentanci startujący w obu mistrzostwach mieli niewiele czasu aby się zregenerować i ponownie stanąć do rywalizacji. Dotyczyło to głównie naszych obu trzykrotnych medalistek z Belgradu, bowiem nasz największy bohatera ze stolicy Serbii Mateusz Malina nie wystartował już w Bułgarii. Rozpoczęło się od pływania dynamicznego w płetwach podwójnych (DYNBF). Świetnie spisała się tutaj nasza wicemistrzyni świata z Belgradu Magdalena Solich-Talanda, która tym razem okazała się najlepsza osiągając dystans 236 m. Pierwsza konkurencja i już mamy złoto! W rywalizacji mężczyzn również zdobywamy medal, na trzecim stopniu podium znalazł się Karol Karcz z wynikiem 232 m.

Drugi dzień mistrzostw był dla nas jeszcze bardziej udany. W pływaniu dynamicznym bez płetw (DNF) zdobyliśmy aż 4 medale. Nasza mistrzyni świata ze stolicy Serbii Julia Kozerska również tutaj okazała się najlepsza i również ustanawiając rekord świata wynikiem 209 m. (rekord AIDA).

Swój drugi medal w Burgas zdobyła Magdalena Solich-Talanda, zajmując drugie miejsce za swoją koleżanką z reprezentacji osiągając dystans 180 m. Dwa medale wywalczyli także nasi panowie. Srebro tym razem przypadło Karolowi Karczowi, który przepłynął pod wodą 185 m, a brąz Michałowi Bochenkowi, który osiągnął dystans 159 m.

Trzeci dzień rywalizacji to statyczne wstrzymywanie oddechu (STA). Tutaj na podium stanęły nasze zawodniczki. Julia Kozerska zajęła drugie miejsce wstrzymując oddech pod woda na 7 minut i 41 sekund, a Agnieszka Kalska zajęła trzecie miejsce wstrzymując oddech na 7 minut i 14 sekund.

W ostatnim dniu znowu rewelacyjnie spisały się nasze dwie największe bohaterki mistrzostw w Bułgarii. Swój trzeci medal i drugi złoty zdobyła Magdalena Solich-Talanda wygrywając rywalizację w monopłetwie (DYN) wynikiem 265 m. Jest to jej już trzeci tytuł mistrzyni świata w tej konkurencji z rzędu (2016, 2018, 2022). Również swój trzeci medal w Burgas wywalczyła Julia Kozerska, zdobywając drugie srebro wynikiem w monopłetwie 260 m.

Jesteśmy najlepsi na świecie we Freedivingu

Magdalena Solich-Talanda i Julia Kozerska w obu mistrzostwach świata CMAS i AIDA zdobyły aż po 6 medali i obie po 2 złote, 3 srebrne i 1 brązowy. Razem więc wzbogaciły nasz dorobek o 12 medali (4,6,2). Rewelacyjny występ naszych pań. Rewelacyjny występ także całej naszej reprezentacji w obu imprezach w Serbii i Bułgarii. Polska zdobyła w obu mistrzostwach świata basenowych aż 19 medali: 6 złotych, 8 srebrnych i 5 brązowych. To najlepszy wynik spośród wszystkich zespołów, które startowały w obu zawodach. W Belgradzie najwięcej medali zdobyli Włosi: 4 złote, 3 srebrne i 3 brązowe, jednak w Burgas nie startowali i nie powiększyli już swego dorobku. Na 3 miejscu w klasyfikacji medalowej obu mistrzostw znalazła się Francja, zdobywając 4 złote, 3 srebrne i 2 brązowe krążki, a na czwartym Chorwacja z dorobkiem 4 złotych, 2 srebrnych i 3 brązowych medali. Polska została więc najlepszą nacją w konkurencjach basenowych. Jesteśmy więc najlepsi na świecie w nurkowaniu swobodnym!