Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Nowe święto państwowe przypada dzisiaj

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Narodowy Dzień Powstań Śląskich

20 czerwca przypada Narodowy Dzień Powstań Śląskich / fot. youtube

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921. W zamierzeniu ma ono oddawać cześć dla bohaterskich uczestników, którzy „wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Powstania Śląskie były konfliktami pomiędzy ludnością polską i niemiecką w latach 1919-1921. Pierwszy zryw wybuchł w sierpniu 1919 r., lecz Niemcy prędko stłumili bunt. II powstanie, w sierpniu 1920 r., osiągnęło swoje cele – rozwiązano niemiecką policję. Udało się też uzyskać zapewnienie o ukaraniu przywódców antypolskich ekscesów.

III Powstanie Śląskie, trwające od maja do lipca 1921 r., było odpowiedzią na niekorzystne dla Polski propozycje podziału Górnego Śląska.

Cieszę się, że Śląsk i Ślązacy będą mieli upamiętnione te wydarzenia. To także hołd dla tych, którzy w powstaniach walczyli za Polskę.

– zakomunikował przed dwoma tygodniami prezydent Andrzej Duda. Ustawa o Narodowym Dniu Powstań Śląskich to osobista inicjatywa głowy państwa.

Podobnie jak w przypadku innego święta ustanowionego przez prezydenta w ostatnim czasie –Narodowego Dnia Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego, które obchodzimy 27 grudnia – 20 czerwca nie będzie dniem wolnym od nauki i pracy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Media Narodowe

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY