Andrzej Duda podpisze ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego. Czy dzień będzie wolny od pracy?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Andrzej Duda

Andrzej Duda / fot. PAP/Radek Pietruszka Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Andrzej Duda planuje podpisać we wtorek w Katowicach ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Przypadać będzie ono 20 czerwca i niestety nie będzie dniem wolnym od pracy.
  • Andrzej Duda podpisze we wtorek ustawę upamiętniającą Powstania Śląskie
  • Te odbyły się w latach 1919-1921 i w ich wyniku Polska przyłączyła do swojego terytorium część Górnego Śląska
  • Święto państwowe będzie obchodzone 20 czerwca
  • Ustawa o Narodowym Dniu Powstań Śląskich to osobista inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy
  • Niestety wszystko wskazuje na to, że pracownicy i uczniowie nie będą mogli liczyć na dodatkowy dzień wolny od pracy i szkoły
  • Zobacz także: Rzecznik rządu: “Nie mogę dzisiaj powiedzieć, że wypłata środków nastąpi szybko”

Andrzej Duda ustanowi Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Pan Prezydent pojedzie we wtorek na Śląsk. Poświęci tę wizytę pamięci o powstaniach śląskich. Chodzi przede wszystkim o podpisanie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich.

– przekazał w poniedziałek szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921. W zamierzeniu ma ono oddawać cześć dla bohaterskich uczestników, którzy „wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”.

Powstania Śląskie były konfliktami pomiędzy ludnością polską i niemiecką w latach 1919-1921. Pierwszy zryw wybuchł w sierpniu 1919 r., lecz Niemcy prędko stłumili bunt. II powstanie, w sierpniu 1920 r., osiągnęło swoje cele – rozwiązano niemiecką policję. Udało się też uzyskać zapewnienie o ukaraniu przywódców antypolskich ekscesów.

III Powstanie Śląskie, trwające od maja do lipca 1921 r., było odpowiedzią na niekorzystne dla Polski propozycje podziału Górnego Śląska.

Cieszę się, że Śląsk i Ślązacy będą mieli upamiętnione te wydarzenia. To także hołd dla tych, którzy w powstaniach walczyli za Polskę.

– powiedział prezydent.

Podobnie jak w przypadku innego święta ustanowionego przez prezydenta w ostatnim czasie –Narodowego Dnia Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego, które obchodzimy 27 grudnia – 20 czerwca nie będzie dniem wolnym od nauki i pracy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY