Na UKSW otwarto wystawę poświęconej kard. Wyszyńskiemu. “Prymas dla Kościoła i Ojczyzny”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ostatnia okazja, aby zobaczyć wystawę na UKSW

Wystawa na Uniwersytecie im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie / Fot. Facebook

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie otwarto wystawę “Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny” przygotowaną przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego. Ukazuje ona rolę Prymasa Tysiąclecia w życiu Kościoła i państwa.
  • Do końca czerwca na Uniwersytecie im. kard. Stefana Wyszyńskiego będzie dostępna wystawa o błogosławionym prymasie Polski.
  • Autorzy przybliżając postać wielkiego Polaka oraz kapłana wskazali, że Wyszyński doskonale łączył służbę Bogu i ojczyźnie.
  • Dzięki wystawie można zaczerpnąć informacji o jego działalności w komunistycznej Polsce.
  • Zobacz także: Franciszek: “Trzeba zmienić modę liturgiczną”

Wystawa swoją premierę miała w przeddzień beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Obecnie ekspozycję można obejrzeć na kampusie UKSW do końca czerwca.

Celem wystawy jest przybliżenie postaci kard. Wyszyńskiego w różnych aspektach jego działalności. Zarysowano w niej dwa główne pola działalności kardynała Wyszyńskiego: jego posługę w Kościele oraz służbę Ojczyźnie.

Prymas niejednokrotnie łączył aktywność w tych dwóch płaszczyznach, a obie te rzeczywistości wzajemnie się przenikały. Z treści wystawy można dowiedzieć się nie tylko o Prymasie duszpasterzu, o jego roli w procesie przemian związanych z Soborem Watykańskim II, ale również o Prymasie-Patriocie, walczącym o prawa człowieka i jego wolność

– wskazali autorzy wystawy.

Przekazali, że prezentuje ona również informacje na temat samej osoby prymasa, jego pobożności czy relacji z metropolitą krakowskim, kard. Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II. Autorzy uporządkowali również informację o działalności prymasa podczas komunistycznej okupacji.

Zwiedzający wystawę będą mogli także zapoznać się z materiałami filmowymi ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, nagranymi przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 60. XX wieku. Dokumentacja ta została sporządzona w czasie uroczystości milenijnych oraz w czasie obserwacji warszawskich pielgrzymek na Jasną Górę.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

zyciestolicy.com.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY