Polacy na Mistrzostwach Świata w wyciskaniu sztangi leżąc. Podsumowujemy zmagania biało-czerwonych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. International Powerlifting Federation

Wyciskanie sztangi leżąc to dyscyplina mniej znana wchodząca w skład trójboju siłowego, polegająca na wyciskaniu ciężaru leżąc na plecach na płaskiej ławce, stopy oparte są na podłożu, sztangę trzymamy najpierw nad sobą, nachwytem, nieco szerzej od szerokości barków, następnie opuszczamy sztangę do środkowej części klatki piersiowej, w momencie kiedy gryf sztangi dotknie klatki piersiowej, wyciskamy (wypychamy) ją z powrotem do pozycji wyjściowej. Mistrzostwa świata w tej konkurencji rozgrywane są przez najbardziej znaną federację IPF od 1992 roku. Nasi reprezentanci mają w tych zmaganiach bogate tradycje. Do najbardziej utytułowanych należą Andrzej Stanaszek 10-krotny mistrz świata w wyciskaniu leżąc (1992-2003) oraz Jan Wegiera również 10-krotny mistrz świata w wyciskaniu leżąc (2003-2014). A jak spisali się nasi reprezentanci w tym roku?

W 2022 roku Mistrzostwa Świata w Wyciskaniu Sztangi Leżąc odbyły się w Kazachstanie w miejscowości Almaty w dniach 21 do 29 maja. Największy sukces odniosła startująca w kategorii seniorek w wadze 76 kg Daria Ławniczak, która wywalczyła dwa srebrne medale. Najpierw w zawodach sprzętowych, czyli w tzw. koszulkach wspomagających zajęła 2 miejsce wynikiem 135 kg, a następnie w zawodach klasycznych gdzie uzyskała 95 kg. To największy sukces naszej zawodniczki w karierze.

Bardzo bliski złotego medalu był natomiast drugi z naszych seniorów Rafał Zalewski, który w zawodach sprzętowych w kategorii 93 kg zdobył również srebro. W pierwszej próbie uzyskał 285 kg, a w drugiej 290 kg. W trzeciej wyciskał 297,5 kg, ale sędziowie boczni nie zaliczają tego podejścia a złoto było tak blisko. Nasz zawodnik przegrał tylko wagą ciała ważąc 50 dkg więcej od Japończyka, który uzyskał ten sam rezultat.

Nasi reprezentanci zdobyli więc 3 medale w najbardziej prestiżowej kategorii seniorów, czyli open. Należy jednak dodać, że tegoroczne mistrzostwa nie należały do zbyt mocno obsadzonych, w niektórych kategoriach wagowych startowała tym razem bardzo skromna liczba zawodników i zawodniczek. Tym bardziej, że tego typu imprezy rozgrywane są z podziałem również na kategorie wiekowe i przeważnie uczestnicy zamiast startować w kategorii open wolą walczyć o medale w swoich kategoriach wiekowych. Tutaj również zdobyliśmy medale.
– Sławomir Śledź w kategorii 66 kg/ W1 w klasyku zdobył srebro.
– Adam Balawejder w kategorii 74 kg/W1 w klasyku srebro.
– Krzysztof Perlik w klasyku w kat. wag. 74 kg/J18 srebro.
– Paweł Włoch w kategorii 83 kg/J18 w sprzęcie brąz.
– Bartosz Żelazko w kategorii 74 kg/M1 w sprzęcie srebro.
– Arkadiusz Włoch w kategorii 83 kg/M1 w sprzęcie brąz.
– Eryk Walczak w kategorii 105 kg/W1 w sprzęcie brąz.

Wyniki mistrzostw:

World Men’s Classic Bench Press Championships

World Men’s Equipped Bench Press Championships

World Women’s Classic Bench Press Championships

World Women’s Equipped Bench Press Championships

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY