Zobacz także: Bryłka: KE realizuje plan likwidacji europejskiego rolnictwa [NASZ WYWIAD]
Witold Pilecki
Witold Pilecki urodził się w roku 1901 w szlacheckiej rodzinie na Kresach. W latach 1918-1921 w szeregach Wojska Polskiego brał udział w wojnie bolszewickiej. Wziął udział w kampanii wrześniowej, a następnie włączył się w konspirację.
W sierpniu 1940 r. Pilecki podjął się misji przeniknięcia do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, zorientowania się w położeniu więźniów i utworzenia podziemnej organizacji. Już po uwięzieniu przekazywał informacje o sytuacji na miejscu do władz Polskiego Państwa Podziemnego.
Nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 r., w czasie Świąt Wielkanocnych, Pilecki, wraz z dwoma współwięźniami uciekł z obozu. Chciał zorganizować akcję zbrojnego uwolnienia więźniów Auschwitz, natomiast Komenda Okręgu Armii Krajowej w Krakowie uznała te plany za nierealne. W związku z tym Witold Pilecki powrócił do Warszawy.
Działał w Kedywie, uczestniczył w powstaniu warszawskim. Po jego upadku trafił do niemieckiej niewoli. Po zakończeniu wojny znalazł się we Włoszech, gdzie został oficerem II Korpusu gen. Władysława Andersa. Powrócił do Polski w roku 1945 i rozpoczął działalność w antykomunistycznym podziemiu. W maju 1947 r. aresztowali go funkcjonariusze MBP. Poddany brutalnemu śledztwu, oskarżony o szpiegostwo i skazany na karę śmierci, został rozstrzelany 25 maja 1948 r.
Marsz przeszedł już po raz 10
W Lublinie Marsz Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego przeszedł już po raz 10. Rozpoczął się na pl. Wolności. Następnie uczestnicy przemaszerowali przez Stare Miasto na dziedziniec Zamku.
Trwa Lubelski Marsz Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Nie mogło zabraknąć na nim działaczy z lubelskiej @MWszechpolska pic.twitter.com/CnsSPrFbOr
— Michał Lichowski (@LichowskiM) May 29, 2022
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dziennikwschodni.pl, twitter.com, historiaposzukaj.pl