230 lat temu Rosja napadła na Rzeczpospolitą, by uniemożliwić modernizacje naszego kraju

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Po bitwie pod Zieleńcami, Kościuszko wraz z ks. Józefem odbierają defiladę wojsk polskich z jeńcami, po pobiciu wojsk rosyjskich, obraz Wojciecha Kossaka

Po bitwie pod Zieleńcami, Kościuszko wraz z ks. Józefem odbierają defiladę wojsk polskich z jeńcami, po pobiciu wojsk rosyjskich, obraz Wojciecha Kossaka. / Fot. Wikipedia

18 maja 1792, 230 lat temu, 100.000 rosyjskich żołnierzy zaatakowało Rzeczpospolitą (dzisiejszą Polskę, Litwę, Białoruś i Ukrainę), by nie dopuścić do modernizacji naszego kraju rozpoczętej uchwaleniem Konstytucji 3 maja.

Targowica

Pretekstem dla agresji Rosji na Rzeczpospolitą była Konfederacja Targowicka, która zwróciła się do Rosji o dokonanie agresji na Polskę. Dziś ta zawiązaną w Petersburgu konfederacje sławi zachowujący się jak antypolski prowokator aktor występujący pod pseudonimem Aleksander Jabłonowski.

Zobacz także: Raport z polsko-białoruskiej granicy. 23 imigrantów próbowało przedostać się do Polski

Magnaci z Targowicy i Rosja byli przeciwni Konstytucji 3 maja uchwalonej w 1791 roku, bo ogłosiła ona suwerenność Polski, rzuciła podporządkowanie Rosji i ograniczyła władzę magnaterii. Magnaci (tacy jak Stanisław Szczęsny Potocki, Franciszek Ksawery Branicki czy Seweryn Rzewuski) na zlecenie carycy napisany w stolicy Rosji akt konfederacji ogłosili w Targowicy na ziemiach Rzeczpospolitej. Celem targowiczan było odrzucenie Konstytucji 3 maja. Swoją zdradę ojczyzny targowiczanie fałszywie argumentowali ochroną praw i wolności szlacheckich – frazesy targowiczan były absurdalne, bo prosili o pomoc Rosję gdzie żadnej wolności i praw nie było.

Rosyjska propaganda

Polacy nie zdawali sobie sprawy z rosyjskiego zagrożenia. Rosjanie swój atak na Rzeczpospolitą nazwali aktem „przyjacielskiej, sąsiedzkiej pomocy”, którego celem była obrona wolności i przywrócenie legalnej władzy.

Z 100.000 armią rosyjska walczyło 60.000 Polaków. Ze swoich zobowiązań sojuszniczych wobec Rzeczpospolitej nie wywiązali się Prusacy. Ostatecznie ojczyznę zdradził też król Stanisław August Poniatowski, przystępując do Targowicy. W konsekwencji przegranej przez Polskę wojny, wbrew swoim zapewnieniom Rosja i Prusy w 1793 dokonały trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY