Macron niechętny szybkiej procedurze przyjęcia Ukrainy do UE. “Musimy uniknąć wojny”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Francuski przywódca niechętny Ukrainie w UE

Prezydent Francji Emmanuel Macron / Fot. PAP/EPA/Ronald Wittek. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Prezydent Francji Emmanuel Macron w Parlamencie Europejskim w Strasburgu podziękował Ukrainie za walkę o wolność. Zaznaczył on jednak, że proces akcesyjny do Unii Europejskiej trwa co najmniej kilka lat. Zaproponował w zamian, aby tymczasowo Ukraina współpracowała z UE na innych zasadach.
  • W Strasbourgu odbyło się spotkanie z okazji Dnia Europy, na którym prezydent Francji Emmanuel Macron odniósł się do unijnych aspiracji Ukrainy.
  • Stwierdził, że przyjęcie tego kraju do Unii Europejskiej zajmie od kilku lat do kilkudziesięciu.
  • W zamian zaproponował, aby powstał nowy typ politycznej współpracy, krajów wyznających tzw. europejskie wartości.
  • Francuski przywódca podkreślił, że należy dążyć do uniknięcia wojny, a także do deeskalacji konfliktu.
  • Opowiedział się również za modyfikacją traktatów unijnych zaproponowanych przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.
  • Zobacz także: Przez Szczecin przeszedł Marsz dla Życia [FOTO, WIDEO]

W przemówieniu na temat Europy wygłoszonym z okazji Dnia Europy Emmanuel Macron mówił o wojnie w Ukrainie. Przedstawił obraz Europy zjednoczonej i będącej synonimem pokoju wobec Rosji.

Ukraina poprzez swoją walkę i odwagę jest już w sercu naszej Europy, naszej rodziny, naszej Unii

– ocenił Emmanuel Macron.

Jego zdaniem na obecną chwilę procedura rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe kraje jak Ukraina zajęłaby lata, a nawet dekady. W zamian zaproponował, aby stworzyć nowy typ politycznej wspólnoty europejskiej. Pozwoliłoby to krajom spoza Unii na przyłączenie się do tzw. podstawowych wartości europejskich.

Na konferencji prasowej po przemówieniu zasugerował, że nowa forma stowarzyszenia politycznego z UE mogłaby przypominać tę z krajami bałkańskimi, współpracującymi z UE.

Ta nowa europejska wspólnota pozwoliłaby demokratycznym narodom europejskim, wiernym naszym podstawowym wartościom, znaleźć nową przestrzeń dla współpracy politycznej, w zakresie bezpieczeństwa, energetyki czy transportu, inwestycji w infrastrukturę

– wyjaśnił francuski przywódca.

Dzisiaj, 9 maja, wolność i nadzieja na przyszłość mają oblicze Unii Europejskiej. To w imię tej wolności i tej nadziei będziemy nadal wspierać Ukrainę, jej prezydenta i cały naród Ukrainy 

– zaznaczył Emmanuel Macron.

Czytaj więcej: Historyczny moment? Polska na nowo otwiera relacje z Iranem

Macron dąży do uniknięcia wojny w Europie

Musimy za wszelką cenę uniknąć wojny w Europie i dalszej eskalacji 

– stwierdził.

Rosja popełnia w Ukrainie zbrodnie, które są niewyobrażalne. Nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją

– dodał prezydent Francji.

Francuski przywódca zaapelował, aby ze względu na trwającą wojnę na Ukrainę należy zwiększyć wysiłki na rzecz budowy nowych narzędzi do produkcji energii odnawialnej.

Nasza niepodległość i nasza suwerenność są warunkiem naszej wolności 

– podkreślił.

Macron opowiedział się również za modyfikacją traktatów unijnych, zaproponowaną wcześniej przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. W przemówieniu w Strasburgu szefowa KE opowiedziała się za modyfikacją traktatów UE w razie potrzeby i rezygnacją z zasady jednomyślności w głosowaniach 27 krajów członkowskich dotyczących kluczowych kwestii.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY