Historyczny moment? Polska na nowo otwiera relacje z Iranem

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Polska wznowi współpracę z Iranem?

Polski MSZ Zbigniew Rau oraz prezydent Iranu Ebrahim Raisi / Fot. Twitter

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w niedzielę i poniedziałek odwiedził Iran. To pierwsza wizyta tego typu po 2014 roku, która może otworzyć drogę do dostaw ropy spoza Rosji. Jak zastrzegły obie strony warunkiem do wejścia w życie wstępnych porozumień gospodarczych, kulturowych i naukowych jest szczęśliwe zakończenie negocjacji nuklearnych we Wiedniu.
  • W dniach 8-9 maja polski minister spraw zagranicznych udał się w podróż do Iranu.
  • Tam spotkał się m.in. ze swoim odpowiednikiem Hosejnem Amir-Abdollahjanem, przewodniczącym irańskiego parlamentu Mohammedem Baqer Qalibafem.
  • Polski dyplomata spotkał się również z prezydentem tego kraju Ebrahimem Raisim.
  • Podczas rozmów obie strony doszły do porozumienia ws. rozszerzenia partnerstwa na różne dziedziny m.in. omówiono wymianę handlową, naukową, czy kulturową.
  • Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w życie wejdą wstępne umowy o rozpoczęciu współpracy gospodarczej.
  • Wszystko jednak zależy od finału szczytu nuklearnego we Wiedniu.
  • Zobacz także: Niemieccy eksperci ubolewają nad rosyjskim gazem. “Polacy mądrze się zabezpieczyli”

Ustaliliśmy, że jak tylko dojdzie do szczęśliwej konkluzji negocjacji dotyczących porozumienia nuklearnego z Wiednia, podejmiemy szeroko zakrojoną współpracę gospodarczą z Iranem

– przekazał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który rozmawiał ze swoim irańskim odpowiednikiem Hosejnem Amir-Abdollahjanem.

Polska sprowadzała w 2022 roku około 60 procent ropy z Rosji, ale deklaruje gotowość do jej porzucenia do końca roku lub w ramach embargo unijnego rozważanego jako element szóstego pakietu sankcji unijnych za atak rosyjski na Ukrainę.

Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się również z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim oraz przewodniczącym Islamskiego Zgromadzenia Konsultatywnego Mohammadem Baqer Qalibafem. Celem rozmów było omówienie polsko-irańskiego partnerstwa, a także podziękowanie ze strony polskiej za przyjęcie przez Irańczyków w czasie II wojny światowej tysięcy polskich Sybiraków.

Czytaj więcej: Rau o oblaniu Andriejewa farbą: “Incydent godny ubolewania”

Wymiana Rosji na Iran?

Iran ma czwarte zasoby ropy naftowej na świecie. Wydobywał średnio 2,4 mln baryłek dziennie, ale deklaruje, że może powiększyć wydobycie do 3,8 mln w dwa miesiące, jeżeli zostaną z niego zdjęte sankcje zachodnie. Będzie to możliwe w razie powrotu do porozumienia nuklearnego JCPOA, które jest obecnie negocjowane z udziałem grupy P5+1: USA, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec.

Warto nadmienić, że charakterystyka ropy irańskiej jest podobna do rosyjskiej, w przeciwieństwie do mieszanek z Arabii Saudyjskiej czy USA. Polacy z Grupy Lotos i PKN Orlen rozmawiali o dostawach ropy irańskiej tuż przed wyjściem Amerykanów z JCPOA po objęciu władzy przez Donalda Trumpa, które zatrzymało rozmowy i przywróciło sankcje.

Iran jest także istotnym producentem ropy, choć na razie pozbawionym infrastruktury niezbędnej do udanego eksportu. Ta może powstać we współpracy z Zachodem, bo przed 2011 roku był rozważany szereg projektów LNG z firmami zachodnimi. W przyszłości możliwy jest także szlak lądowy przyłączony do Południowego Korytarza Gazowego dostarczającego gaz kaspijski do Europy. Iran jest również ważnym producentem nawozów istotnych dla Europy dotkniętej kryzysem energetycznym, cen gazu, a więc także cen nawozów, wytwarzanych z pomocą tego paliwa.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

biznesalert.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY