102. rocznica polsko-ukraińskiej defilady w Kijowie

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Polsko-ukraińscy żołnierze wkraczają do Kijowa, 1920.

Polsko-ukraińscy żołnierze wkraczają do Kijowa, 1920. / Fot. Dziesięciolecie Polski Odrodzonej. Księga Pamiątkowa 1918-1928

102 lata temu w centrum Kijowa odbyła się defilada wojsk polskich i ukraińskich. Dzień wcześniej miasto zostało wyzwolone z rąk bolszewików.

Zobacz też: Stop niszczeniu autorytetów. Petycja w sprawie dr Wandy Półtawskiej

Sto dwa lata temu, 9 maja 1920 roku, w centrum Kijowa odbyła się defilada wojsk polskich i ukraińskich. Było to wynikiem zakończonej sukcesem Wyprawy kijowskiej, dzięki której miasto to zostało wyzwolone z rąk bolszewików. 21 kwietnia 1920 r. Rzeczpospolita Polska i Ukraińska Republika Ludowa zawarły tzw. umowę warszawską, uzupełnioną trzy dni później konwencją wojskową. Polska uznała ukraińską państwowość (wspólna granica miała przebiegać na Zbruczu) i zobowiązała się do pomocy w wyposażeniu armii ukraińskiej.

Jak podaje IPN:

Nie udało się jednak sformować na tyle licznej armii ukraińskiej, by była w stanie wziąć na siebie obronę własnej ojczyzny. Armie bolszewickie zdołały zaś się wycofać i w czerwcu przeszły do ofensywy. By uniknąć okrążenia, Wojsko Polskie musiało opuścić Kijów.

Ostatecznie Polacy pokonali bolszewików w sierpniowej Bitwie Warszawskiej i wrześniowej bitwie nad Niemnem. Na mocy traktatu ryskiego z marca 1921 r. Kijów przypadł jednak bolszewikom, a Ukraińcy jeszcze 70 lat musieli czekać na niepodległość.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Instytut Pamięci Narodowej

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY