Podsumowanie sezonu zimowego. Sukcesy w wyścigach psich zaprzęgów

Dodano   1
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Jagoda Waśkowska

Kończy się powoli sportowy sezon zimowy 2021/2022. Najważniejszą i największą imprezą były niewątpliwie zimowe Igrzyska olimpijskie, rozegrane w Pekinie (Chiny) w dniach 4 do 20 lutego. Niestety nasi reprezentanci nie mogą zaliczyć tych zawodów do udanych, zdobyliśmy bowiem tam tylko 1 brązowy medal. To nie oznacza jednak, że nie możemy się pochwalić innymi naszymi osiągnięciami w białych sportach, niekoniecznie olimpijskich.

Polskie sukcesy w wyścigach psich zaprzęgów

Znacznie lepiej w tym sezonie wypadli nasi specjaliści od ścigania się psimi zaprzęgami, w dyscyplinie dość znanej jednak mało nagłaśnianej w naszych głównych mediach. W 2022 roku odbyły się trzy najważniejsze imprezy w psich zaprzęgach, imprezy najwyższej rangi światowej:

• mistrzostwa świata federacji IFSS w kategorii psów ras mieszanych, najbardziej popularnych w ostatnich latach najszybszych eurodogów i greysterów, czyli mieszanek psów myśliwskich i chartów, rozegrane w Hamar (Norwegia) w dniach 23 do 27 lutego;
  • mistrzostwa świata połączonych federacji IFSS i WSA w kategorii psów ras północnych, jak hasky, malamute, grenlandzkie czy samojedy, rozegrane w Östersund (Szwecja) w dniach 10 do 12 marca;
  • mistrzostwa świata połączonych federacji IFSS i WSA w kategorii psów ras mieszanych i ras północnych na długich dystansach 180 i 300 km, rozegrane w Särna (Szwecja) w dniach 28 lutego do 5 marca.

Agnieszka Jarecka to pierwsza nasza bohaterka tegorocznych zmagań w psich zaprzęgach. Na zawodach w Norwegii została wicemistrzynią świata w biegu na nartach za dwoma psami, czyli w tzw. skijoringu. Na trasie 13,6 km (2 pętle po 6,8 km) zabrakło naszej zawodniczce niecałe 8 sekund do pierwszego miejsca. Niestety na pierwszej pętli, na zakręcie na szybkim zjeździe Jarecka zaliczyła wywrotkę i straciła kilka sekund. To już szósty jej medal mistrzostw świata w karierze. Dotychczas zdobyła złoto i srebro w skijoringu (na nartach) oraz złoto, srebro i brąz w bikejoringu (na rowerze). Bardzo blisko medalu był w Hamar nasz weteran, wielokrotny medalista mistrzostw świata Igor Tracz, który zajął 4 miejsce w biegu masowym w zaprzęgach z 4 psami na 6,5 km, potwierdzając, że ciągle należy do najlepszych maszerów na świecie.

Na mistrzostwa świata federacji WSA, czyli psów ras północnych nasi reprezentanci zdobyli natomiast dwa medale. Złoto w zaprzęgach z sześcioma psami zdobył Mikołaj Włodarczyk, dla którego to już drugi tytuł mistrza świata w karierze (pierwszy wywalczył w 2018 roku). Drugi medal brązowy w zaprzęgach z 8 psami zdobył Michał Markiel, dla którego to największy sukces w karierze. W sumie w zawodach w szwedzkim Östersund wystartowało 4 naszych reprezentantów, niestety Alicja Surówka i nasz wielokrotny mistrz świata Mateusz Surówka musieli się wycofać z mistrzostw z powodu niedyspozycji swoich psów.

Jeszcze jeden medal zdobył na mistrzostwach świata długodystansowych Grzegorz Linda, który zajął 3 miejsce na dystansie 300 km z 8 psami w klasie psów ras północnych. To również jego największy sukces w karierze. W sumie nasi maszerzy wywalczyli 4 krążki, 1 złoty, 1 srebrny i 2 brązowe, zajmując 9 miejsce w klasyfikacji medalowej wszystkich mistrzostw świata w psich zaprzęgach. To niezły wynik, lecz pamiętajmy, że w minionych latach w tej dyscyplinie sportu odnosiliśmy już znacznie większe sukcesy.

Wyniki z wyżej wymienionych mistrzostw: (1), (2) i (3).