Stulecie Młodzieży Wszechpolskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Młodzież Wszechpolska

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Facebook.com/Wszechpolacy1922

W dniach 25-26 marca 1922 roku odbył się Zjazd Narodowego Związku Młodzieży Akademickiej, który ujednolicił strukturę powstałego 17 XII 1919 r. Związku i przybrał nazwę Związek Akademicki Młodzież Wszechpolska.
  • W dniach 25-26 marca 2022 roku obchodzimy stulecie założycielskiego zjazdu Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska.
  • Młodzież Wszechpolska stanowiła największą i najliczniejszą organizację akademicką w dwudziestoleciu międzywojennym. Prezesem Honorowym organizacji był Roman Dmowski
  • Tajną organizacją kierował komisarz ogólnopolski. Podczas II wojny światowej wszechpolacy walczyli w szeregach Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych
  • Zobacz też: Stany Zjednoczone i Unia Europejska porozumiały się w kwestii zwiększenia dostaw skroplonego gazu ziemnego

Młodzież Wszechpolska stanowiła największą i najliczniejszą organizację akademicką w II Rzeczypospolitej. Sytuacja ta zmieniła się w 1934 wraz z powstaniem Obozu Narodowo-Radykalnego. Znaczna część członków MW przeszła do lokalnych sekcji ONR, co spowodowało likwidację większości kół Młodzieży Wszechpolskiej, w tym także na rok w Warszawie. Po 1934 Młodzież Wszechpolska stała się de facto młodzieżową przybudówką Stronnictwa Narodowego.

Do najbardziej znanych działaczy Młodzieży Wszechpolskiej przed wojną należeli: Wiesław Chrzanowski, Jan Mosdorf, Jan Matłachowski, Andrzej Stelmachowski.

Okupacyjna podziemna młodzieżówka

Młodzieżą Wszechpolską zarządzały dwie struktury kierownicze: jawna i tajna. Decydującą rolę odgrywało kierownictwo tajne, pozostające w konspiracji. W skład utajnionej struktury kierowniczej wchodziła ogólnopolska Liga Narodowa oraz związana z ośrodkami akademickimi: organizacja „Zet” i jej przybudówka „Orzeł Biały”. Kluczowe decyzje (sprawy personalne, akcje polityczne) zależały od członków „Zetu” (5–10 starszych studentów), natomiast „Orzeł Biały” zajmował się działalnością bratniacką, korporacyjną i samopomocą naukową. Władzę w lokalnych grupach „Zetu” sprawował komisarz. Całą tajną organizacją kierował komisarz ogólnopolski. Podczas II wojny Światowej wszechpolacy walczyli w szeregach Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

W okresie międzywojennym członkowie Młodzieży Wszechpolskiej czynnie uczestniczyli w życiu akademickim stając na czele wielu organizacji studenckich, m.in.: Bratnich pomocy, Kół Akademickich, Korporacji Akademickich i uczestniczyli w obronie autonomii uczelni wyższych przed centralistycznymi dążeniami władz sankcyjnych walczyli o obniżkę opłat za studia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wikipedia.org, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY