Stany Zjednoczone i Unia Europejska porozumiały się w kwestii zwiększenia dostaw skroplonego gazu ziemnego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Biden-Von der Leyen

Biden-Von der Leyen / fot. PAP/EPA/TASOS KATOPODIS / POOL Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 flickr.com

Stany Zjednoczone i Unia Europejska uzgodniły warunki, na jakich Europa ma stopniowo uniezależniać się od dostaw rosyjskiego gazu. USA mają dostarczyć Europie do końca roku zwiększone dostawy skroplonego gazu ziemnego – co najmniej 15 miliardów metrów sześciennych.
  • O warunkach porozumienia pisała wczoraj prasa, m.in. „Financial Times”.
  • Medialne doniesienia zostały potwierdzone w piątek podczas wspólnej konferencji przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z prezydentem USA Joe Bidenem.
  • Cel jest jeden – uniezależnienie energetyczne Europy od Rosji, podkreślili von der Leyen i Biden.
  • Zobacz także: Wołodymyr Zełenski do Orbana: “Viktor, czy wiesz co dzieje się teraz w Mariupolu?”

Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłosiły porozumienie

Uzgodnienia dotyczą zwiększenia dostaw skroplonego gazu ziemnego do krajów europejskich do końca 2022 r. o co najmniej 15 miliardów metrów sześciennych.

Zgodnie z umową państwa członkowskie UE będą dążyć do zapewnienia popytu na 50 mld metrów sześciennych amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego do co najmniej 2030 r. Według Reutersa, import LNG z Rosji w ostatnich latach kształtował się na poziomie ok. 14-18 mld m sześciennych.

Z szacunków KE wynika, że UE importuje 90 proc. zużywanego przez siebie gazu, a Rosja dostarcza około 45 proc. tego importu, przy czym poziom importu z Rosji jest różny w różnych państwach członkowskich. Ponadto z Rosji pochodzi 25 proc. przywożonej ropy naftowej i 45 proc. przywożonego węgla.

– Dołożymy wszelkich starań, żeby zapewnić UE w tym roku 15 mld metrów sześciennych gazu LNG

– zapewnił na wspólnej konferencji prasowej prezydent USA.

Joe Biden przyznał, że „uniezależnienie się całkowite oczywiście potrwa kilka lat”, ale jest możliwe. Dodał, że do tego potrzebna będą w Europie nowe inwestycje.

– Potrzebujemy terminali LNG

– mówił na wspólnej konferencji z szefową KE Biden.

Z kolei Ursula von der Leyen mówiła, że „chcemy jako Europejczycy dywersyfikować naszych dostawców.

– Jesteśmy na dobrej drodze do odejścia od rosyjskich dostawców paliw kopalnych

– dodała.

Ursula von der Leyen podkreśliła, że chce „powiedzieć Amerykanom, jak wdzięczna jest Europa za ich wsparcie”. Nasza praca nad sankcjami pokazuje, że gdy współpracujemy razem jesteśmy silniejsi, dodała szefowa KE.

Drugim krokiem odnawialne źródła energii

– Najpierw musimy odejść od gazu rosyjskiego, a potem musimy odejść od gazu na rzecz odnawialnych źródeł energii. To będzie drugi krok

– zapowiedział Biden.

Ursula Von der Leyen dodała, że zaangażowanie USA to „ogromny krok” w drodze do uniezależnienia się od rosyjskich dostaw.

– Zamierzamy nasze uzależnienie od Rosji redukować, a w końcu je zniwelować. Możemy to osiągnąć tylko dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii i dostawy LNG. Chcemy odejść od dostaw z Rosji i otworzyć się na innych dostawców. Zaangażowanie USA, by przekazać 15 mld metrów, to ogromny krok. Te dostawy [z USA – red.] zastąpią dostawy z Rosji. USA i UE zadbają o to, by 50 mld gazu popłynęło do 2030 r. To już zastąpienie 1/3 gazu z Rosji. Już teraz idziemy w dobrym kierunku, bo odchodzimy od gazu z Rosji

– podkreśliła Ursula von der Leyen.

Jak jednak dodała, Europa wciąż powinna realizować politykę zielonej transformacji.

– Musimy myśleć nie tylko o najbliższej zimie. Musimy uniezależnić się od paliw kopalnych rosyjskich, ale myśleć o przyszłości. Infrastruktura wykorzystywana do gazu dzisiaj, może być wykorzystana do przesyłu czystego wodoru w przyszłości. To pokazuje, jaką moc mają nasze demokracje. Musimy je dostosowywać do ciągle zmieniającego się świata

– stwierdziła.

Ponadto, z komunikatu opublikowanego dziś przez Biały Dom wynika, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłosiły powołanie grupy zadaniowej, której celem jest zmniejszenie uzależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych. W grupie roboczej działać ma przedstawiciel Białego Domu oraz Komisji Europejskiej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Euractiv

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY