Joe Biden w Polsce. Awaria prezydenckiego samolotu, pizza z żołnierzami i paraliż Warszawy

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Joe Biden w Polsce

Joe Biden w Polsce / Fot. Media Narodowe

Pierwotnie prezydenta USA miał powitać na lotnisku prezydent Duda. Samolot z prezydentem Dudą na pokładzie musiał jednak zawrócić do Warszawy z powodu awarii. Prezydent RP był zmuszony przybyć do Rzeszowa samolotem rezerwowym.

Joe Biden w Polsce

Prezydent Duda miał powitać w piątek po godz. 14 w Rzeszowie prezydenta USA Joe Bidena. Jednak szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że “samolot z prezydentem Dudą na pokładzie zawrócił po usterce do Warszawy. Miało miejsce awaryjne lądowanie”.

Biuro prasowe Lotniska Chopina w Warszawie poinformowało, że samolot Polskich Sił Powietrznych po starcie zawrócił na lotnisko w Warszawie i o 13.40 bezpiecznie wylądował. Kumoch poinformował, że program wizyty w Rzeszowie prezydentów Polski i USA zostanie nieznacznie zmieniony.

– W każdym momencie lotu prezydent Andrzej Duda był bezpieczny. Samolot z Warszawy do Rzeszowa musiał zawrócić z powodów technicznych, została postawiona nowa maszyna z program wizyty w Rzeszowie oraz przywitania prezydenta Bidena zostanie nieznacznie zmodyfikowany

– mówił w rozmowie z Interią minister Paweł Szrot.

Prezydent USA Joe Biden w piątek po godz. 14 wylądował na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Amerykańskiego przywódcę, który rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce, w zastępstwie prezydenta Dudy powitał szef MON Mariusz Błaszczak.

Pizza z żołnierzami

Prezydent USA Joe Biden rozpoczął swoją wizytę w Polsce od spotkania z amerykańskimi żołnierzami z 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Prezydent przywitał się osobiście z kilkoma mundurowymi, podziękował wszystkim za służbę, a potem usiadł do wspólnego posiłku. Poczęstowano go pizzą.

– To nie hiperbola, jesteście najlepszą siłą bojową w historii świata. Dziękuję, dziękuję, dziękuję

– powiedział Biden, witając żołnierzy elitarnej jednostki spadochroniarzy.

Amerykański prezydent przywołał też anegdotę o tym, że jego syn Beau – były żołnierz – zmienił swoją naszywkę z nazwiskiem Biden na nazwisko panieńskie jego matki, by nie wywoływać zamieszania.

Przemówienie Prezydenta USA i Prezydenta Polski

Obaj prezydenci wzięli udział w rozmowach z przedstawicielami pozarządowych organizacji zaangażowanych we wspieranie uchodźców z Ukrainy. Biden podkreślił, że obecnie podejmowane są “wysiłki na rzecz zatrzymania tego zniszczenia, które postępuje”.

– Postępuje z rąk człowieka, którego określiłem mianem zbrodniarza wojennego. Myślę, że spełnia wszystkie przesłanki tej definicji

– dodał prezydent USA, zapewniając, że “nadejdzie więcej sankcji”.

– To, co robi społeczność humanitarna ma olbrzymie znaczenie. Jestem w Polsce, aby zobaczyć na własne oczy ten kryzys humanitarny. Pomagacie milionom ludzi, musimy zwiększać nasze wysiłki i koordynować naszą pomoc z rządem ukraińskim. Oni wiedzą, co jest im potrzebne

– mówił Biden w kierunku przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Głos zabrał też Andrzej Duda.

– Dziękuję bardzo panu prezydentowi, całej amerykańskiej delegacji za przyjazd do Polski i przede wszystkim za przyjazd do Rzeszowa, na Podkarpacie – to region położony tuż przy granicy z Ukrainą. Dziękuję, że przyjechaliście na miejsce, gdzie napływ uchodźców jest największy

– wskazał prezydent Duda.

Dodał, że wizyta Joe Bidena w Polsce “to olbrzymi znak jedności, wsparcia”.

– Obecność prezydenta Bidena w Polsce to również wyraz poparcia dla Polski w zakresie pomocy humanitarnej, która dziś trafia do uchodźców z Ukrainy, ale także do Polaków, którzy otrzymują gości – bo to jest nazwa, którą chcemy stosować. Oni są naszymi gośćmi, braćmi, nie są uchodźcami. Uciekli ze swoich domów, wygonił ich atak Rosji. Dziś w Polsce mamy ponad 2,5 mln naszych braci z Ukrainy

– przekazał prezydent.

Paraliż Warszawy przez cały weekend

Około godz. 17:45 samolot z Bidenem wyruszył z Rzeszowa do Warszawy. W stolicy ma wylądować około godz. 18:40. Rozmowy prezydentów Polski i USA będą kontynuowane w sobotę. O godz. 17 amerykański przywódca wygłosi przemówienie na Zamku Królewskim w Warszawie.

To będzie bardzo ciężki weekend dla kierowców w Warszawie. Wizyta Joe Bidena w Warszawie potrwa dwa dni i rozpocznie się już w piątek 25 marca. Prezydent USA opuści Polskę w sobotę 26 marca. Kierowców czekają więc dwa ciężkie dni.

Biden przyleciał do Polski tuż po spotkaniu w Brukseli z przywódcami państw NATO, G7 oraz Unii Europejskiej. Główna część wizyty zaplanowana jest na sobotę, kiedy to prezydent USA spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

– Podróż będzie się koncentrować wokół tworzenia ogólnoświatowego wsparcia dla narodu ukraińskiego i przeciwko inwazji Putina na Ukrainę

– przekazała Jen Psaki, rzeczniczka Białego Domu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Media Narodowe, Twitter, Interia, PAP

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY