Radny potrącił nastolatki. Już dwukrotnie tracił prawo jazdy

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prokuratura Regionalna w Białymstoku

Prokuratura Regionalna / Fot. Twitter/Onet

Dwa tygodnie po spowodowaniu wypadku radny Radomia usłyszał prokuratorskie zarzuty. Jak ustalili śledczy, mógł przekroczyć prędkość o co najmniej 35 kilometrów na godzinę. Potrącił nastolatki przechodzące przez przejście dla pieszych.
  • Kilka tygodni temu radny Prawa i Sprawiedliwości Piotr Kotwicki, jadąc z nadmierną prędkością potrącił nastolatki przechodzące na pasach.
  • Podczas prowadzenia samochodu, polityk nie znajdował się pod wpływem alkoholu, czy substancji psychoaktywnych.
  • Prokuratura Okręgowa w Radomiu przekazała do mediów wstępne ustalenia ws. przebiegu wypadku.
  • Podejrzanemu grozi do nawet 8 lat pozbawienia wolności za spowodowanie zagrożenia życia i uszczerbku na zdrowiu.
  • Zobacz także: A jednak. Polska wyrzuci 45 rosyjskich dyplomatów, wnioskuje o to ABW

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu Agnieszka Borkowska poinformowała we wtorek, że prokurator w poniedziałek przedstawił Piotrowi Kotwickiemu – zgodził się na podawanie jego danych – zarzuty związane z wypadkiem, do którego doszło na początku marca w Radomiu na ulicy Warszawskiej.

Nadmierna prędkość radnego PiS

40-latek usłyszał zarzut umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z ustaleń prokuratury wynika, że radny, kierując samochodem, poruszał się z nadmierną prędkością, wynoszącą nie mniej niż 85 kilometrów na godzinę. Oznacza to, że mógł przekroczyć prędkość o co najmniej 35 kilometrów na godzinę. Gdy dojeżdżał do oznakowanego przejścia dla pieszych, nie zachował szczególnej ostrożności, ominął inny pojazd, który zatrzymał się przed przejściem, by przepuścić grupę pieszych.

W następstwie tego podejrzany nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo przekraczającym przejście nastolatkom, w wyniku czego doszło do ich potrącenia

– przekazała rzecznik.

Jedna z pokrzywdzonych doznała złamania kości śródstopia, druga urazu czaszkowo-mózgowo-twarzowego, który – jak podkreślił prokurator – stanowi chorobę realnie zagrażającą życiu. Nastolatka nadal przebywa w szpitalu.

Rzecznik prokuratury powiedziała, że w chwili popełnienia wypadku kierowca był trzeźwy, a nie nie jechał pod wpływem narkotyków.

Przeprowadzone badania na obecność alkoholu lub substancji psychoaktywnych nie wykazały obecności w organizmie podejrzanego substancji zabronionych

– zaznaczyła.

Wcześniej dwa razy zatrzymywano mu prawo jazdy

Podejrzany przyznał się do popełnionego czynu, złożył krótkie wyjaśnienia. Z ustaleń prokuratury wynika, że Piotr Kotwicki był wcześniej kilkukrotnie karany mandatami za naruszenie przepisów o ruchu drogowym, w tym dwukrotnie wiązało się to z zatrzymaniem prawa jazdy na okres trzech miesięcy za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Teraz za popełnione przestępstwo grozi mu kara do ośmiu lat więzienia. W stosunku do mężczyzny prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości pięciu tysięcy złotych.

W związku ze spekulacjami w lokalnych mediach, rzecznik wyjaśniła, że prokuratura postawiła Kotwickiemu zarzut dopiero przeszło dwa tygodnie po wypadku, ponieważ w tym czasie kompletowano materiał dowodowy.

Przede wszystkim była istotna kwestia uzyskania pełnej dokumentacji medycznej dotyczącej pokrzywdzonej i dopiero po jej uzyskaniu można było wywołać opinię, co do stopnia obrażeń jej ciała, a następnie opinię biegłego z zakresu ruchu drogowego, który wyliczył prędkość, z jaką tuż przed wydarzeniem poruszał się podejrzany

– przekazałą Borkowska.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Oświadczenie po wypadku

W oświadczeniu przesłanym mediom kilka dni po wypadku Kotwicki napisał, że jest głęboko wstrząśnięty i załamany tragicznymi skutkami tego zdarzenia, bólem dzieci i rozpaczą ich rodzin.

Kwestia zdrowia dzieci jest teraz dla mnie absolutnie najważniejsza. Z całego serca chcę zrobić wszystko co mogę, aby pomóc im w powrocie do zdrowia

– zaznaczył radny.

Jak dodał, wszystkie sprawy odłożył na dalszy plan, postanowił zawiesić wszelką aktywność społeczno-polityczną, w tym także członkostwo w klubie radnych PiS.

tvnwarszawa.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY