Zobacz także: Programy socjalne dla uchodźców. Urbaniak: “To będzie gwoździem do trumny” [NASZ WYWIAD]
Patologie władzy
Radny wspominał o ustawianiu przetargów, nepotyzmie, stawianiu wyżej interesów prywatnych firm nad gospodarność i dobro instytucji publicznych, w tym szpitali, w których mimo ogromnych środków oczekiwanie na zabieg trwa nieproporcjonalnie długo. Jak wskazał, znane są przypadki zwalniania doświadczonych lekarzy pracujących w szpitalu i zatrudniania na ich miejsce innych, zatrudnionych w innych miejscowościach, którzy dojeżdżają do szpitala co kilka tygodni. Ich przewagą w stosunku do lekarzy zatrudnionych wcześniej w szpitalu jest możliwość obsługi niezwykle drogiego sprzętu, zakontraktowanego w sposób niezgodny z procedurami, który dodatkowo nawet nie jest umieszczony na stałe w rzeszowskim szpitalu.
Co więcej, Radny podważył profil konserwatywny podkarpackiego oddziału partii – jak relacjonował, podpisywane są umowy z Unią Europejską zakładające przekazanie środków na potrzeby województwa w zamian za liberalizację podejścia m.in. do tzw. kwestii równościowych. Według niego Podkarpacie jest również regionem, w którym władze najbardziej kontrolowały kościoły w czasie pandemii.
Uchodźcy wolą jechać dalej?
Radny skomentował również kwestię pomocy uchodźcom z Ukrainy. Twierdzi, że uchodźcy wolą jechać dalej, nie chcą zostawać na Podkarpaciu, stąd jest jeszcze dużo miejsc. Podejmowane są działania zarówno stricte charytatywne, jak i inicjatywy duchowe takie jak Jerycho różańcowe, jednak sytuacja nie jest oczywista:
Nam się wydaje, że uchodźcy wyglądają tak jak w Syrii, idą gdzieś z tobołkami, w jednej koszuli, z jedną parą butów, a tu nasi uchodźcy po prostu dobrymi samochodami przyjeżdżają, stać ich na różne rzeczy, niektórzy nawet z wczasów przyjeżdżają, na przykład z Grecji, z Egiptu – powiedział.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com