Ruszyło Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (P), dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej Jan Żaryn (2L) i dyrektor centrum Bartosz Józwiak (L) podczas otwarcia Centrum Edukacyjnego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej przy ul. Andersa 20 w Warszawie.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (P), dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej Jan Żaryn (2L) i dyrektor centrum Bartosz Józwiak (L) podczas otwarcia Centrum Edukacyjnego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej przy ul. Andersa 20 w Warszawie. / Fot. PAP/Paweł Supernak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W środę w Warszawie odbyło się otwarcie Centrum Edukacyjnego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński wskazał na potrzebę istnienia takiej instytucji, która podniesie poziom dyskusji o polskim nacjonalizmie.
  • Dzisiaj Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński otworzył Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej w Warszawie.
  • Wicepremier wskazał na potrzebę istnienia takiej instytucji, która zajmie się edukacją na temat dziedzictwa myśli narodowej oraz myśli chrześcijańsko-demokratycznej.
  • Dyrektor IDMN prof. Jan Żaryn poinformował z kolei, że w centrum odbywać się będą wykłady i prezentacje oraz debaty na temat dziedzictwa narodowego, a nawet roli katolicyzmu w Polsce.
  • Instytut nawiąże współpracę z nauczycielami historii, j. polskiego, a nawet katechezy.
  • Zobacz także: 229 lat temu wybuchło katolickie powstanie w Wandei. To było pierwsze masowe ludobójstwo

W środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wraz z dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego Janem Żarynem, uroczyście otworzyli Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej przy ul. Andersa 20 w Warszawie.

Otwieramy dzisiaj Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. IDMN jest instytucją powstałą ponad dwa lata temu, powołaną dla pracy edukacyjnej, pracy formacyjnej, poznawczej, naukowej dotyczącej dziedzictwa myśli narodowej i myśli chrześcijańsko-demokratycznej, czyli tych dwóch nurtów polskiego dziedzictwa kulturowego, narodowego, które w dużej mierze były zaniedbane, jeżeli chodzi o instytucje, które mogłyby promować czy edukować na ten temat

– powiedział podczas otwarcia wicepremier Piotr Gliński.

Zwrócił uwagę na to, że w przeszłości oraz współcześnie bardzo mocno przeinacza się historię polskiego nacjonalizmu i myśli chrześcijańsko-demokratycznej. Z tego powodu zostało powołane do życia Centrum Edukacyjne IDMN, które wzbogacić instytucjonalny, cywilizowany dialog i debatę.

Piotr Gliński przypomniał, że w Polsce są instytucje, które odwołują się do myśli socjalistycznej, chociażby Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku; są instytucje, które odwołują się do nurtu ludowego, do dziedzictwa polskiej „Solidarności”; są także instytucje zajmujące się polskim dziedzictwem, w sensie dbania o zabytki, dbania o polskie muzea.

Wskazał, że jednym z zadań IDMN jest edukacja i debata dot. myśli narodowej, myśli chrześcijańsko-demokratycznej, także odczarowywanie najróżniejszych stereotypów, dyskusja, starcie poglądów, które zawsze w demokracji i w debacie pluralistycznej, w wolnym państwie, w wolnej wspólnocie są podstawowe.

Wojna na Ukrainie przypomina istocie jedności narodowej

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przykładzie wojny na Ukrainie przypomniał jak ważna jest zdolność, państwa, narodu i wspólnot ludzkich do obrony, do podtrzymywania podstawowych wartości dla przetrwania tejże wspólnoty. Podkreślił, że tragedia na Ukrainie uświadomiła potrzebę dyskusji i debat o wartościach narodowych, wspólnotowych, które są podstawą do egzystencji danej społeczności.

To naród, rozumiany w sensie kulturowym, i rodzina, te podstawowe instytucje, są tym, na czym zasadza się trwanie naszej cywilizacji, odwołanie także do wątku religijnego, do chrześcijaństwa, które jest bardzo istotne, gdy myślimy o narodzie. Dlatego połączenie tych dwóch tradycji jest szalenie ważne i istotne, bo podstawowymi kwestiami, gdy mówimy o sprawach narodowych, są granice wartości narodowych – różnica pomiędzy patriotyzmem, a szowinizmem, pomiędzy narodem kulturowym, a narodem odwołującym się do podziałów etnicznych. To są rzeczy bardzo istotne, ważne i od właściwej realizacji tych wartości zależy często los narodów

– wskazał prof. Gliński.

Historia dziedzictwa narodowego

Z kolei dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej Jan Żaryn przekazał, że w Centrum Edukacyjnym IDMN będzie prowadzona intensywna działalność, głównie edukacyjna. Opierać się będzie przede wszystkim na prezentacji cennego dla polskiej kultury i dziedzictwa obozu narodowego z XIX i XX wieku, a także dziedzictwa katolicyzmu społecznego.

To dziedzictwo rzeczywiście jest słabo rozpoznawalne w przestrzeni publicznej przez bardzo wiele czynników i wydaje się, że w związku z tym takie Centrum Edukacyjne może służyć różnym grupom, także zawodowym, naszej polskiej wspólnocie, żeby ta wiedza wzrastała

– wskazał Jan Żaryn.

Dyrektor IDMN, mówiąc o działalności nowego Centrum Edukacyjnego, przekazał, że instytut podejmie współpracę z nauczycielami historii, języka polskiego, a nawet katechezy.

Z jednej strony będziemy bardzo intensywnie współpracować z nauczycielami, przede wszystkim nauczycielami historii, ale także języka polskiego, katechezy. Już w ramach testowania tego miejsca zaprosiliśmy do współpracy ORE i wraz z tym ośrodkiem przeszkoliliśmy nauczycieli na okoliczność naszego wspaniałego święta narodowego, dnia 1 marca, Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tematy związane z obozem narodowym, katolicyzmem społecznym będą przedmiotem szkoleń nauczycielskich

– powiedział dyrektor IDMN.

Poinformował, że IDMN przygotowało także, na razie w formie pilotażowej propozycję dla studentów, przede wszystkim, Uniwersytetu Warszawskiego i Kardynała Stefana Wyszyńskiego, źródłoznawcze rozpoznanie ważnych archiwalnych dokumentów.

Mamy w tej chwili ok. 20 spuścizn archiwalnych, pochodzących z rodzin działaczy obozu narodowego i katolicyzmu społecznego, są to spuścizny na ogół zupełnie nieznane, nie tylko państwu, ale nieznane także nam, historykom, którzy się specjalizują w obszarach naszej historii

– zwrócił uwagę prof. Żaryn.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Sposób działania Centrum Edukacyjnego IDMN

Przekazał, że w Centrum będą odbywać się także wystawy, prezentacje filmów, działania edukacyjne, będzie można korzystać z biblioteki.

Oczywiście nasz Instytut także jest zainteresowany tym, żeby się włączyć w dzieło pomocy na rzecz Ukraińców. Przygotowujemy program edukacyjno-szkoleniowy, z jednej strony nauka języka polskiego, ale także próba wprowadzenia elementów naszej historii, tak, żeby ludzie, którzy w większej ilości pewnie u nas zostaną, dobrze tę polską wrażliwość odczytywali, skoro będą u nas mieszkać, to dobrze, żeby wiedzieli, z kim mieszkają

– poinformował historyk.

Głównym celem powołania Centrum Edukacyjnego IDMN jest chęć zaprezentowania oferty edukacyjnej i kulturalnej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej warszawiakom i wszystkim odwiedzającym stolicę naszego kraju. Centrum będzie miejscem spotkań i promocji książek, wystaw czy premierowych projekcji filmów. Będzie to także miejsce przeznaczone do prowadzenia różnego rodzaju szkoleń, głównie skierowanych do nauczycieli i edukatorów. Na stałe do kalendarza wydarzeń Centrum wpiszą się warsztaty źródłoznawcze dla studentów kierunków humanistycznych.

dzieje.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY