Rocznica rolniczych protestów. W Rzeszowie przypomniano o antykomunistycznych działaczach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przemarsz w ramach 41. rocznicy porozumień ustrzycko-rzeszowskich.

Przemarsz w ramach 41. rocznicy porozumień ustrzycko-rzeszowskich. / Fot. Facebook/StanislawKruczekPL

41 lat temu w nocy z 18 na 19 lutego 1981 r. w Rzeszowie i 20 lutego 1981 r. w Ustrzykach Dolnych doszło do podpisania porozumienia pomiędzy protestującymi na rzecz poprawy sytuacji polskiej wsi rolnikami a przedstawicielami komunistycznego reżimu. W wyniku podpisanego w 1981 roku porozumienia, został zarejestrowany rolniczy związek zawodowy. Uzyskano m.in. gwarancje nienaruszalności własności i prawa do dziedziczenia, równości traktowania i zapewnienie zniesienia ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi.

Zobacz także: Jackowski wykluczony z klubu PiS. “Usuwanie z klubu osób wiernych programowi wyborczemu nie jest receptą na błędy”

W niedzielę 20 lutego w Rzeszowie odbyły się uroczystości rocznicowe porozumień ustrzycko-rzeszowskich. Głównym organizatorem było Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna” RP. Współorganizatorami natomiast: Stronnictwo „Piast”, Komitet Obrony Polskiej Ziemi „Placówka”, Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”, Stowarzyszenie Poszkodowanych Obrońców Ziemi i Ojczyzny, Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. dr. hab. Jana Szyszko, Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi, NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Wielkopolska, Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Patronat honorowy objęli prezydent RP Andrzej Duda oraz ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 Mszą św. odprawioną w kościele farnym w Rzeszowie. Później nastąpiło złożenie wieńców przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz tablicą upamiętniającą miejsce strajku w 1981 r. w dawnym Domu Kolejarza. O godz. 13.00 w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego rozpoczęła się konferencja „Konstytucja polskiej wsi”. Referaty wygłosili: prof. dr hab. Paweł Soroka – „Strategia rozwoju rolnictwa przez polskie lobby przemysłowe”, mgr Anna Bednarek – „Pozwólmy ziemi rodzić”, Wieńczysław Nowacki – „Konstytucja polskiej wsi programem narodowym”.

Walczyliśmy, bo od najmłodszych lat nasiąkaliśmy patriotyzmem: Bóg, honor, ojczyzna i rodzina to były 3 podstawowe wartości, które pielęgnujemy do dziś i przekazujemy naszym dzieciom i wnukom – powiedział uczestnik dawnych strajków – Stanisław Szydło z Krosna.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

naszdziennik.pl, radio.rzeszow.pl, ojcowizna-stronnictwoludowe.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY