Pomnik Olszewskiego. Macierewicz ogłosił wybranie projektu

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ś.p. premier Jan Olszewski

Ś.p. premier Jan Olszewski / Fot. Twitter

Antoni Macierewicz ogłosił na Twitterze, że konkurs na pomnik Jana Olszewskiego, który stanąć ma przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów został już rozstrzygnięty. Zgoda stołecznego ratusza nie była potrzebna.
  • Antoni Macierewicz ogłosił wczoraj wieczorem, że w najbliższym czasie przy Kancelarii Premiera powstanie pomnik Jana Olszewskiego.
  • Komisja sejmowa wybrała odpowiedni projekt monumentu na cześć byłego premiera.
  • Decyzja o powstaniu pomnika nie musiała być konsultowana z warszawskim samorządem.
  • Zobacz także: Izrael zatwierdził czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Przy Alejach Ujazdowskich ma w niedalekiej przyszłości stanąć kolejny pomnik. Dotychczas znajdowały się tam monumenty przedstawiające Ojców Niepodległości.

Olszewski z pomnikiem

Tuż po zakończeniu obrad komisji sejmowej, były minister obrony narodowej poinformował na Twitterze, że wybrano odpowiedni projekt pomnika przedstawiającego postać Jana OLszewskiego, który ma już wkrótce powstać przy Alejach Ujazdowskich.

W dniu dzisiejszym, w 30. rocznicę powołania rządu Jana Olszewskiego, sąd konkursowy wybrał projekt pomnika Jana Olszewskiego, który stanie przy KPRM w Alejach Ujazdowskich w Warszawie

– poinformował we wtorkową noc Antoni Macierewicz.

Premier Jan Olszewski pełnił swoją funkcję przez pół roku, w okresie od 6 grudnia 1991 roku do 5 czerwca 1992 roku. Jego bezpośrednim następcą został Waldemar Pawlak, który Prezesem Rady Ministrów był jeszcze krócej, bo zaledwie miesiąc.

Decyzja o pomniku dla byłego premiera zapadła tuż po jego śmierci w 2019 roku, gdy premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma powstać odpowiedni monument. Sprawa z upamiętnieniem Olszewskiego nie była konsultowana z warszawskim ratuszem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Pomnik bez zgody ratusza

Już w czerwcu 2019 roku w miejscu, w którym stanąć ma pomnik, odsłonięty został kamień węgielny. W uroczystości uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, Antoni Macierewicz oraz bp Michał Janocha, będący chrześniakiem Jana Olszewskiego.

W tym przypadku zgoda warszawskiego ratusza nie była potrzbna, gdyż monument powstanie na terenie należącym do Skarbu Państwa. Natomiast konsultacje z samorządem, byłyby potrzebne, gdyby został on zlokalizowany nalężącym do miasta stołecznego.

Pomnik powstać ma na podstawie tego samego trybu, który dopuścił ustawienie monumentu przedstawiającego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, znajdującego się przy placu Piłsudskiego.

Zgodę na budowę wydał wywodzący się z Prawa i Sprawiedliwości wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Na razie nie wiadomo, kiedy rozpocząć mają się bezpośrednie prace nad pomnikiem.

goniec.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY