30 rocznica powstania Radia Maryja. Rozgłośnia przełamała monopol medialny

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
ojciec Tadeusz Rydzyk

Ojciec Tadeusz Rydzyk / Fot. Wikimedia Commons

30 lat temu, 8 grudnia 1990 roku, Radio Maryja zaczęło nadawać audycje. Formuła muzyczna tej radiostacji sprawiła, że nigdy nie byłem w stanie jej słuchać. Pomimo to od początku doceniałem przełamanie monopolu medialnego postkomuny i jej sojuszników przez ojca Tadeusza Rydzyka – Radio Maryja było pierwszym ogólnopolskim medium patriotycznym, które poruszało tematy nieobecne w innych mass mediach (radiu i telewizji). Warto pamiętać, że gdy powstawało Radio Maryja, internet jeszcze nie funkcjonował.

Od dekad, pomimo że wiele kwestii np. związanych z popieraniem PiS czy stroną pop kulturową w toruńskiej rozgłośni mi się nie podoba (zapewne są one odpowiedzialne za jej sukces), wspieram rozgłośnie ojca Tadeusza Rydzyka — będąc członkiem parafialnego koła przyjaciół Radia Maryja, systematycznie wspierając rozgłośnie finansowo czy uczestnicząc we wszelkich demonstracjach poparcia dla radia.

Zobacz także: Próba siłowego przekroczenia granicy. Straż Graniczna podaje informacje

„Radio Maryja” to rozgłośnia o największym zasięgu w Polsce

„Radio Maryja” to rozgłośnia o największym zasięgu w Polsce. Należy do podlegającego bezpośrednio papieżowi Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów) – rozgłośnia jest osobą prawną należącą do Kościoła katolickiego. Jej dyrektorem jest ojciec Tadeusz Rydzyk. Siedziba rozgłośni mieści się w Toruniu przy ulicy ul. Żwirki i Wigury 80. Kolejna koncesja na nadawanie jest ważna do 2028 roku.

Na początku swej działalność Radio Maryja funkcjonowało jako stacja lokalna w Toruniu. Z czasem otrzymało 117 kolejnych lokalnych koncesji. W 1994 uzyskało koncesję ogólnopolską. Od 1993 ma status nadawcy społecznego – w zamian koszt koncesji (7 mln 640 tys. złotych rocznie) spadł do 20% i nadaje za pośrednictwem satelity Eutelsat II. Od 1994 na obszar Ameryki Północnej i Środkowej Radio Maryja nadaje za pośrednictwem satelity Galaxy VII. W 1998 powstała strona Radia Maryja, która przekształciła się w portal internetowy w 2000 roku. Ramówka Radia Maryja zawiera programy religijne, publicystyczne, oraz informacyjne. Radiostacja transmituje modlitwy i nabożeństwa.

Sukcesy Radia Maryja były w niesmak wielu modernistom

Sukcesy Radia Maryja były w niesmak wielu modernistom działającym w Kościele na rzecz wykorzenienia katolicyzmu i laicyzacji. Radio Maryja atakował między innymi modernistyczny biskup Tadeusz Pieronek promowany przez wrogie katolicyzmowi i polskości media. Do ataków na Radio Maryja przyłączali się też prymas Józef Glemp, kardynał Stanisław Dziwisz, nuncjusz Józef Kowalczyk, biskup Piotr Jarecki.

Radio Maryja zwalczane było przez Tajnego Współpracownika Służby Bezpieczeństwa (głoszącego, że kosmici zniszczą Ziemię) Lecha Wałęsę, stanowiący awangardę modernizmu w Polsce „Tygodnik Powszechny”. Stworzona przez żydowską masonerię Bnai Brith z USA Liga Przeciwko Zniesławieniu ADL (popierająca przyjmowanie gejów na instruktorów skautów w USA) oskarżała Radio Maryja o nacjonalizm i antysemityzm. Środowiska żydowskie i filosemickie były zbulwersowane tym, że na falach Radia Maryja występował: profesor Ryszard Bender, doktor Dariusz Ratajczak, Stanisław Michalkiewicz, Jerzy Robert Nowak, Bogusław Wolniewicz. Departament Stanu USA (czyli amerykańskie ministerstwo spraw zagranicznych) w raporcie z 2008 roku określił Radio Maryja „jedną z najbardziej ewidentnie antysemickich rozgłośni w Europie”. Raport Rady Europy kłamliwie głosił, że Radio Maryja nawołuje do antysemityzmu. Radiostacja była też atakowana przez stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita.

Radio Maryja sprzeciwiało się inkorporacji Polski do Unii Europejskiej

Ogromną zasługą Radia Maryja było to, że radiostacja sprzeciwiała się inkorporacji Polski do Unii Europejskiej. Gorszy w przekazie radiostacji brak dostatecznego krytycyzmu wobec PiS, choć i tak przekaz toruńskiej rozgłośni jest o wiele bardziej obiektywny i inteligentniejszy niż w mediach PiSowskich.

Antena Radia Maryja umożliwia słuchaczom poznanie poglądów wielu, nieobecnych z powodu politycznej poprawności, osób mających olbrzymi kapitał wiedzy i doświadczenia. Radiostacja utrzymuje się z dobrowolnych datków słuchaczy – jest to bardzo wolnościowe, jak ktoś chce może wspierać. Ten wolnościowy model finansowania Radia Maryja jest wart podkreślenia, zwłaszcza gdy państwo (rząd i samorządy) marnuje przymusem zbierane podatki na sztukę nowoczesną szerzącą nienawiść do podatników (katolików, polskich patriotów).

Z Radiem Maryja są związane takie inicjatywy jak: Nasz Dziennik, Telewizja Trwam, wydawnictwo Fundacji Nasza Przyszłość, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, fundacja Lux Veritatis – z tym że Fundacja Lux Veritatis i Nasz Dziennik są własnością prywatną, a nie kościelną.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY