80 rocznica japońskiego ataku na Pearl Harbor, który skłonił USA do udziału w II wojnie światowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
australijski plakat z okresu II wojny światowej

Australijski plakat z okresu II wojny światowej / Fot. Jan Bodakowski

II wojna światowa zmieniła globalną rzeczywistość. Rozpadły się imperia kolonialne Wielkiej Brytanii i Francji. Ameryka podporządkowała sobie gospodarczo zachód. Sowieci rozszerzyli swoje panowanie na wiele krajów i zainstalowali komunizm w Chinach. Punktem zwrotnym w czasie II wojny światowej był japoński atak na bazę morską USA w Pearl Harbor na Hawajach 7 grudnia 1941, który skłonił amerykańskie społeczeństwo niechętne udziałowi USA w II wojny światowej do poparcia decyzji władz USA o przystąpieniu do wojny.

7 grudnia 1941 353 japońskich samolotów (bombowców, myśliwców i torpedowców) zaatakowało amerykańską bazę lotnictwa i floty Pearl Harbor na hawajskiej wyspie Oʻahu. Japończycy zaatakowali USA bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny. W porcie zatopionych lub uszkodzonych zostało pięć pancerników, a w bazie lotniczej Japończycy zniszczyli lub ciężko uszkodzili 328 amerykańskich samolotów. Japończykom nie udało się zniszczyć amerykańskich lotniskowców oraz uniemożliwić Amerykanom walki z Japończykami w Azji południowo-wschodniej przez najbliższe pół roku.

Zobacz także: Kto prowadzi dywersję wobec ochrony życia? [KOMENTARZ DNIA]

Gospodarcze przyczyny wojny Japonii z USA

Amerykanie już od I wojny światowej, w celu kontroli globalnych szlaków handlowych, inwestowali w bazę Pearl Harbor. USA rywalizowało z Japonią o kontrolę nad Azją południowo-wschodniej, pod kontrolą USA znajdowały się już Filipiny. Obie strony były przekonane, że wojna między nimi jest nieunikniona, gdyż mają przeciwstawne interesy gospodarcze. Japończycy zdecydowali się na wojnę, bo potrzebowali surowców (których nie mieli) i rynków zbytu dla swojego przemysłu.

By dostać się z Japonii na Hawaje, z Japonii wyruszyła armada 33 okrętów, w tym 6 lotniskowców, które miały na pokładzie 380 samolotów (129 bombowców nurkujących, 143 torpedowców, 108 myśliwców), i 27 innych okrętów stanowiących osłonę dla lotniskowców.

Atak na Pearl Harbor

Japoński nalot rozpoczął się w niedziele o 7.49, Amerykanie byli kompletnie zaskoczeni. W ataku nie Japończykom nie udało się zniszczyć lotniskowców (najważniejszych dla późniejszych działań na froncie), bo nie było ich w porcie. W czasie nalotu zginęło 2335 żołnierzy i marynarzy (rannych zostało 1143) oraz 68 cywili (rannych zostało 35).

Japończycy zniszczyli 5 pancerników USA, a 3 lekko uszkodzili, zniszczyli 2 niszczycieli i jeden stary pancernik służący jako okręt pomocniczy, wiele innych okrętów zostało uszkodzonych. Japonia straciła 29 samolotów, 5 miniaturowych łodzi podwodnych i 65 lotników oraz marynarzy. Straty USA okazały się nie tak dotkliwe, jak w pierwszej chwili przedstawiały to amerykańskie media.

Japoński atak okazał się szokiem dla amerykańskiej opinii publicznej niechętnej udziałowi USA w II wojny światowej. Umożliwił też władzom USA podjęcie decyzji o udziale w II wojnie światowej. W tym czasie Japończycy opanowali wyspy od Aleutów po Birmę i zniszczyli amerykańskie siły wojskowe na filipinach. Japonia wygrywała przez kolejne 6 miesięcy aż do swojej klęski pod Midway.

W wyniku japońskiego ataku baza Pearl Harbor została tylko nieznacznie uszkodzona. Japońscy lotnicy, na polecenie swojego dowództwa, nie zniszczyli gigantycznych składów oleju napędowego. Baza nie została wyeliminowana i dalej służyła amerykańskiej marynarce i lotnictwu – co ważne miała doskonałe położenie geostrategiczne.

Amerykański Kongres z inicjatywy prezydenta dzień po ataku uznał, że Ameryka jest w stanie wojny z Japonią. W konsekwencji 11 grudnia Niemcy i Włochy wypowiedziały wojnę USA, a amerykański Kongres uznał stan wojny z Niemcami i Włochami. Japonia zaczęła przegrywać z USA od wygranej USA na Guadalcanal w 1943 roku. Amerykanie pokonali Japonię dzięki przewadze potencjału przemysłowego Stanów Zjednoczonych.

Wojna na Pacyfiku

Atak na bazę Pearl Harbor był jednym z najbardziej znanych wydarzeń z wojny na Pacyfiku. W wyniku wojny na Pacyfiku zginęło po stronie japońskie 1.740.955 żołnierzy i 39.000 cywilów, po stronie chińskiej 3.800.000 miliona żołnierzy, i ponad 17,000.000 milionów cywili, USA straciło 106.207 zabitych i 248.316 rannych i zaginionych, Filipin 57.000 zabitych, Australia 1.501 zabitych, sowieci 32.333 zabitych i zaginionych, Wielka Brytania 52.000 zabitych, Indie 86.838 zabitych.

Siły aliantów stanowiły armię: USA, Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (Wielkiej Brytanii, Indii, Australii, Nowej Zelandii, Kanady), armii i floty holenderskiej stacjonującej w Holenderskich Indiach Wschodnich – od maja 1940 Niemcy okupowali w Europie Holandię, Republiki Chińskiej i Meksyku. Związek Sowiecki walczący z Niemcami miał zawarty do sierpnia 1945 roku pakt o nieagresji z Japonią – dziś Rosja Putnia nie wspomina, że miała pakt o nieagresji z sojusznikiem niemieckich nazistów Hitlera.

Japońskie wojska wspierali żołnierze Mandżukuo (będącego japońską prowincją), kolaborujące z Japonią Narodowe Chiny i Syjam. Niemcy i Włochy realnie nie udzielili pomocy Japończykom, a francuska administracja koloni francuskich z polecenia Vichy współpracowała z Japończykami.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY