Bolesław Piasecki to postać kontrowersyjna [HISTORIA]

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Fragment okładki książki "Oblicza zdrady IPN"

Fragment okładki książki "Oblicza zdrady IPN" / Fot. IPN

Jednym z antybohaterów zbioru artykułów naukowych „Oblicza zdrady?” wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej jest Bolesław Piasecki. „Oblicza zdrady?” to „publikacja ukazująca plejadę najważniejszych zdrajców z szeregów niepodległościowych, ich motywacje, kulisy przejścia na stronę komunistyczną, wymiar strat, jakie spowodowali wśród dotychczasowych współtowarzyszy broni. To także opowieść o kulisach działań operacyjnych bezpieki, które doprowadziły zasłużonych niegdyś działaczy podziemia do załamania i zmiany frontu. Część druga publikacji poświęcona jest postaciom niejednoznacznym, których postawy określone zostały przez niektóre kręgi jako zdrada, a których działalności nie da się już tak jednoznacznie sklasyfikować”. Jedną z takich postaci jest Bolesław Piasecki.

Znienawidzony

Bolesław Piasecki, który ani przed wojną, ani w czasie wojny, ani po wojnie, nie odgrywał istotnej roli w polityce, budzi, nawet dziś, ogromne kontrowersje. Dla internacjonalistów Piasecki to negatywną postacią, dzieje się tak, pomimo że krytycy Piaseckiego byli jego współpracownikami.

Zobacz także: Ociepa o uruchomieniu artykułu 4 Traktatu NATO: “Nie spieszymy się”

Przed wojną Bolesław Piasecki już jako nastolatek działał politycznie w ruchu narodowym. Zdaniem przedwojennych publicystów był postacią charyzmatyczną – Wojciech Wasiutyński miał nawet twierdzić, że Bolesław Piasecki miał zdolności paranormalne – siłą woli zmuszał ludzi do posłuszeństwa.

Dla Bolesława Piaseckiego bardziej liczyła się aktywność, a nie ideologia. Ideologie traktował jako instrument, jak było mu to wygodne, to porzucał swoje wcześniejsze poglądy. Dziś przez swych zwolenników przedstawiany jest jako katolik, ale warto pamiętać, że już w II RP był bardzo religijnym modernista – modernizm Bolesława Piaseckiego sprawił, że w 1955 roku jego tygodnik „Dziś i Jutro” oraz książka „Zagadnienia istotne” znalazły się na indeksie watykańskim.

Walka z komuną

Przed II wojną światową aktywiści związani z Bolesławem Piaseckim z bronią palną na ulicach polskich miast walczyły z komunistami – na zlecenie polskiego kontrwywiadu podwładni Piaseckiego dokonywali ataków na tajne siedziby komunistów. Podczas II wojny światowej oddziały dowodzone przez Bolesława Piaseckiego zlikwidowały setki komunistycznych partyzantów.

Fizyczna walka z komunistami w II RP, nie przeszkadzała Piaseckiemu przejmować języka komunistów (na podobnej zasadzie co autonomiczni dziś przejmują język antyfaszystów), występować przeciwko kapitalizmowi i głosić program narodowo bolszewicki. Skuteczność Piaseckiego była tak wielka, że swoje idee zdołał narzucić rządzącej sanacyjnej partii Obóz Zjednoczenia Narodowego. W 1939 Piasecki został uwięziony przez Niemców. Dzięki Mussoliniemu odzyskał wolność, co wykorzystał do stworzenia Uderzeniowych Batalionów Kadrowych, które weszły w skład Armii Krajowej.

Bolesław Piasecki został aresztowany przez sowietów nocą z 11 na 12 listopada 1944 roku w podwarszawskim Józefowie (znanym dziś jako miejscowość Janusza Korwin-Mikke). Zeznając, funkcjonariuszom sowieckiej bezpieki NKWD, nie podał żadnych szczegółów, które zaszkodziłyby jego współpracownikom.

NKWD

Instalujący w Polsce żydokomunistyczną okupację podległą sowietom, morderca Polaków, sowiecki generał Iwan Sierow (którego tak bardzo ceni kreowany przez system na dysydenta aktor występujący pod pseudonimem Aleksander Jabłonowski) docenił propozycje składane w śledztwie przez Bolesława Piaseckiego.

Bolesław Piasecki proponował, by komuniści dla zdobycia sympatii Polaków zadeklarowali, że Polska nie będzie 17 republiką, nie będzie zsyłek na Sybir, ani sowieckiego systemu gospodarczego. Takie sowieckie deklaracje miały doprowadzić do zaprzestania oporu przez Polaków. Zdaniem Bolesława Piaseckiego było to korzystne dla Polaków i ZSRR – bo walka z sowietami zagrażała biologicznemu przetrwaniu narodu.

Bolesław Piasecki proponował NKWD też by: zwalniać Polaków z więzień, dopuścić do władzy ekspertów spoza PPR (który realnie byli bandą pozbawionych wykształcenia żuli), ograniczyć komunistyczną propagandę, która działania były przeciw skutecznie. Sierowowi na zwolnienie Piaseckiego zezwolił Beria.

Odzyskanie wolności przez Bolesława Piaseckiego bardzo nie spodobało się żydokomunie. Komuniści pozwolili Piaseckiemu na wydawanie od listopada 1945 rok tygodnika „Dziś i Jutro” (był to tytuł rubryki programowej z przedwojennej Falangi pisma RNR), który stał się podstawą dla powstania organizacji Piaseckiego PAX. W swoich memoranda dla władzy komunistycznej Piasecki chciał, by Polska była krajem jednorodnym i sprzeciwiał się nadreprezentacji Żydów we władzach.

PAX

Podziemie antykomunistyczne nie wystąpiło działalności Piaseckiego. Wydawanie tygodnika wsparł prymas Hlond. W „Dziś i jutro” pisali tacy wybitni publicyści jak: Stefan Kisielewski, Ksawery Pruszyński, Jan Dobraczyński. Bolesław Piasecki w Zjednoczonych Zespołach Gospodarczych i INCO zatrudnił wielu polskich patriotów, którym po wojnie komuniści odmówili prawa do pracy (i skazywali na śmierć głodową). By chronić swój świat, Piasecki sugerował, że jest sowieckim agentem. Od 1947 roku wydawał dziennik „Słowo Powszechne”. Od 1949 roku działał Instytut Wydawniczy PAX.

Piasecki i jego środowisko dzięki swojej działalności było niezależne finansowo od komunistów. Taka niezależność kosztowała jednak Piaseckiego drogo. W czasach stalinowskich PAX zachęcał biskupów do kapitulacji, przejmował upaństwowiony majątek kościelny (np. „Tygodnik Powszechny” był wydawany przez archidiecezję krakowską), a biskupa Kaczmarka szkalował młody prominentny działacz PAX Tadeusz Mazowiecki. Piasecki łączył też marksizm z katolicyzmem. Pomimo to Bolesław Piasecki nie był akceptowany przez komunistów. W styczniu 1957 żydokomuna bezkarnie zamordowała rytualnie jego syna Bohdana Piaseckiego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY