Prezydent zatwierdził Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Dodano   5  
  Loading
Powstanie Wielkopolskie ustanowione świętem narodowym

Powstanie Wielkopolskie ustanowione świętem narodowym / Fot. PAP/EPA/Jakub Kaczmarczyk. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Prezydent Andrzej Duda przyjechał dziś do Poznania, gdzie podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to, mające upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–1919, będzie przypadać 27 grudnia – w rocznicę wybuchu insurekcji. Dzień ten nie będzie jednak dniem wolnym od pracy.

Sejm przyjął ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – 1 października; 28 października Senat poparł ją jednogłośnie.

We wtorek w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie ustawy przez prezydenta Dudę. Wcześniej prezydent złożył wieniec na grobie gen. Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.

Ustawa, która była inicjatywą ustawodawczą prezydenta, stanowi odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski.

W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej

– czytamy w preambule ustawy, w której kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i świętem państwowym.

Po podpisaniu ustawy o ustanowieniu narodowego święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, Prezydent Andrzej Duda podziękował za sprawną drogę legislacyjną parlamentarzystom oraz podkreślił po raz kolejny, że to Wielkopolska jest kolebką polskiej państwowości.

Chcę z całego serca podziękować, że obie Izby Parlamentu, bez zbędnych dyskusji, wspólnie ustanowiły ten dzień. Dziękuję za sprawne przeprowadzenie procesu legislacyjnego

– powiedział Prezydent.

To tutaj jest kolebka naszej państwowości, to tutaj narodziło się państwo Polan. Dziękuję za tę inicjatywę środowiskom, które pielęgnują tradycję i historię o Powstaniu Wielkopolskim

– podkreślił Andrzej Duda.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Grudniowy zryw po wolność

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

onet.pl, facebook.com

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
tow.Piotrowicz z PZPR / PiSrael
Gość
tow.Piotrowicz z PZPR / PiSrael
23 listopada 2021 22:24

Gwoli przypomnienia DUDAczewski to ten lewak z PiSraela, który zatrudnia w BBN starych komuchów z WSI. Ale chyba nikogo to już nie dziwi. Wszak PiS i PO to POPiS z “Magdalenki” od tow.Kiszczaka

Radek
Gość
Radek
23 listopada 2021 22:58

PO to zbieranina UW i SLD plus kilku agentów . PiS to dawne Porozumienie Centrum plus kilkunastu nawróconych komuchów plus kilkunastu agentów . Ani w jednej formacji ani drugiej nie ma ludzi z magdalenki gdzie wszystko ustalano . Jest natomiast mnóstwo agentów i antypolskich przedstawicieli wrogich państw .

tow.Piotrowicz z PZPR / PiSrael
Gość
tow.Piotrowicz z PZPR / PiSrael
23 listopada 2021 23:41
Reply to  Radek

Nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. Nawet Kaczyński wywodzi się z układu zawartego z komunistami w Magdalence – “my nie ruszamy waszych, a wy naszych”.
Poszukaj sobie w necie, kto uczestniczył w “Magdalence” obok TW Bolka i tow.Kiszczaka.
Gdyby PiS nie wywodził się z “Magdalenki” to już w 2015 roku przeprowadziłby dekomunizację struktur państwa i zapełniłby zakłady karne złodziejami i zbrodniarzami z PZPR, SB i WSW/WSI. A jak wiesz na liście 100 najbogatszych mieszkańców Polski jest wyłącznie komunistyczna bezpieka z SB i WSI, która pod rządami PiSraela może sobie beztrosko mieszkać w luksusowych rezydencjach. Czy stała się jakaś krzywda dla np. konfidenta SB-TW “Zegarek” Solorz (Krok) czy dla czerwonego klanu żydokomuchów Kulczyków? Retoryczne pytanie!

Last edited 8 dni temu by tow.Piotrowicz z PZPR / PiSrael
Krzysztof Walaszczyk
24 listopada 2021 05:56

Bo w Polsce nic się nie zmieniło od 1989 roku i dalej tkwimy w komunie. Cytując śp. prof. Wolniewicza… komuna zmutowała…

hens
Gość
hens
24 listopada 2021 17:30

Z faktu, że Kamiński i jego MSWiA w 2019 zarządziło BAL CHANUKOWY und CHANUKOWY KONCERT w Filharmonii Narodowej można wnosić, że Powstanie Machabeuszów także doczeka się tu święta państwowego.

POLECAMY