Coraz bliżej, długo wyczekiwanego święta państwowego. Duda: “Nie byłoby Polski bez Wielkopolski”

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent Andrzej Duda wspiera inicjatywę święta państwaowego Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Prezydent Andrzej Duda z przedstawicielami wielkopolskich samorządów / Fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że projekt ustawy wprowadzającej święto narodowe 27 grudnia niezwłocznie trafi do marszałek Sejmu. Tego dnia w 1918 roku wybuchło jedno z niewielu zwycięskich zrywów, Powstanie Wielkopolskie, które dało początek m.in. Powstaniom Ślaskim. Zwycięstwo w Powstaniu Wielkopolskim ugruntowało również zachodnie granice odradzającej się Rzeczpospolitej.
  • Dzisiaj w południe przed Pałacem Prezydenckim odbyła się uroczysta ceremonia złożenia podpisów pod inicjatywą ustawodawczą mającą na celu ustanowienia Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym.
  • Przedstawiciele samorządów wielkopolskich oraz potomkowie powstańców poprosili Prezydenta RP o wsparcie tej inicjatywy.
  • Prezydent Andrzej Duda z wszelkimi honorami obiecał, że wkrótce do Marszałek Sejmu trafi wniosek o ustanowienie narodowego święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
  • Przypomniał on również, że bez szczególnych miejsc jak Gniezno, czy Ostrów Tumski nie byłoby państwa polskiego.
  • Zobacz także: Już dziś głosowanie nad przyjęciem stanu wyjątkowego. Sejm uchyli rozporządzenie prezydenta?

Przedstawiciele samorządów województwa wielkopolskiego złożyli dzisiaj uroczyście przed Pałacem Prezydenckim zebrane podpisy pod inicjatywą ustawodawczą dotyczącą ustanowienia święta narodowego ku czci Powstańców Wielkopolskich. Do tej pory jedno z niewielu zwycięskich zrywów narodu polskiego nie doczekało się godnego upamiętnienia jak choćby dzieje się to w przypadku Powstania Warszawskiego czy też Bitwy Warszawskiej.

Przyjechaliśmy do Pana Prezydenta z prośbą o ustanowienie 27 grudnia dniem święta narodowego Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Trudno sobie wyobrazić ziemie polskie bez ziem wielkopolskich po odbudowującej się po zaborach naszej ojczyźnie

– zaapelował do Prezydenta, syn powstańca wielkopolskiego, Tadeusz Musiał.

Następnie głos zabrał Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. W swojej wypowiedzi podkreślił jak bardzo potrzebny jest teraz Polakom zwycięski kod tożsamości, który nadali nam bohaterscy powstańcy wielkopolscy.

Uważamy, że takie święto jest najlepszym prezentem jaki możemy złożyć bohaterom 1918-1919 roku. To święto należy się całej Polsce i chcemy tym świętem dać Polakom, taki tożsamościowy kod zwycięstwa. Chcemy podzielić się z Polakami naszą wielkopolską drogą do niepodległości, poprzedzoną pracą organiczną. Ta droga sprawdza się w każdej epoce i w każdych okolicznościach.

– podkreślił Przemysław Terlecki.

Przedstawiciele inicjatywy ustawodawczej poprosili Prezydenta RP o to, aby polski parlament przyjął ustawę o nowym narodowym święcie państwowym z wytłuszczeniem na Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Wbrew medialnym pogłoskom inicjatorzy nie zamierzają naciskać, aby to święto było dniem wolnym od pracy.

Na ręce Prezydenta Andrzeja Dudy złożono również flagę Powstania Wielkopolskiego oraz sztandar 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Duda zawnioskuje o ustanowienie święta narodowego

Prezydent Andrzej Duda w swojej przemowie przypomniał jak ważna dla wielkopolan jest szlachetna praca oraz pracowitość – te cechy, które doprowadziły do zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Nigdy bym nie podejrzewał, że wielkopolanie mogą przyjść do prezydenta z prośbą o dzień wolny od pracy, ale jest świętym prawem wielkopolan domagać się święta państwowego, narodowego, jakże tej pięknej okazji uczczenia Powstania Wielkopolskiego.

– zaznaczył Andrzej Duda na początku swojej wypowiedzi.

Proszę sobie wyobrazić, że państwo, które odrodziło się po 123 latach, a dla wielkopolan 125, a nawet 146 lat byłoby bez Ostrowa Tumskiego i baptysterium, bez Gniezna, bez Ostrowa Lednickiego. Czy to byłoby rzeczywiście państwo polskie? Bez tych najważniejszych miejsc, będących absolutną kolebką państwa Polan. Nie ma Rzeczypospolitej Polskiej bez Wielkopolski. Dlatego to powstanie było tak ważne

– podkreślił Prezydent, że bez ziem wielkopolskich nie byłoby Rzeczypospolitej Polskiej.

Obiecał także, że niezwłocznie zawnioskuje do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o to, aby polski parlament uchwalił państwowe święto Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, przychylając się tym samym do prośby inicjatorów ustawy o podkreślenie nie tylko bohaterskiego, ale i zwycięskiego zrywu w historii narodu polskiego.

Cieszę się, że będziemy mogli razem zawnioskować do Marszałek Sejmu o ustanowienie święta narodowego. Z cała pewnością jest ono należne Wielkopolanom, należne pamięci Bohaterów. Niezwłocznie postaram się, aby projekt ustawy znalazł się na biurku Pani Marszałek. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, abyśmy 27 grudnia obchodzili Święto Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego!

– powiedział Prezydent.

twitter.com, medianarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY