Incydent na Morzu Południowochińskim. Chodzi o jednostki Filipin oraz Chin

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Straż przybrzeżna Chin

Straż przybrzeżna Chin / fot. flickr.com

Jednostki filipińskie płynęły z zaopatrzeniem dla personelu wojskowego na atol Second Thomas Shoal zajęty przez Filipiny, który Chiny uważają za swoje terytorium.
  • Filipiny potępiły „w najostrzejszy sposób” działania trzech chińskich jednostek Straży Przybrzeżnej, które użyły armatek wodnych przeciwko dwóm okrętom zaopatrzeniowych filipińskiej marynarki wojennej na Morzu Południowochińskim.
  • Jednostki filipińskie płynęły z zaopatrzeniem dla personelu wojskowego na atol Second Thomas Shoal zajęty przez Filipiny. Chiny uważają to miejsce za swoje terytorium.
  • Szef dyplomacji poinformował, że przekazał ambasadzie Chin w Manili potępienie tych działań „w najostrzejszy możliwy sposób”. 
  • Zobacz także: Kożuchowska wspiera polskich żołnierzy. “Dziękuję i wspieram wszystkich pełniących służbę na granicy”

Filipiny potępiły „w najostrzejszy sposób” incydent na Morzu Południowochińskim. Chodzi o działania trzech chińskich jednostek Straży Przybrzeżnej, które użyły armatek wodnych przeciwko dwóm okrętom zaopatrzeniowych filipińskiej marynarki wojennej na Morzu Południowochińskim – poinformował szef dyplomacji Filipin Teodoro Locsin.

Incydent na Morzu Południowochińskim

Jednostki filipińskie płynęły z zaopatrzeniem dla personelu wojskowego na atol Second Thomas Shoal zajęty przez Filipiny. Chiny uważają to miejsce za swoje terytorium.

Jak powiedział Locsin podczas incydentu, który wydarzył się 16 listopada, nikt nie ucierpiał, ale filipińskie łodzie musiały zrezygnować z misji.

Locsin określił działania chińskich okrętów jako „nielegalne”. Przypomniał, że okręty sił morskich są chronione na mocy postanowień układu o wzajemnej obronie między Filipinami Stanami Zjednoczonymi.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Szef dyplomacji poinformował, że przekazał ambasadzie Chin w Manili potępienie tych działań „w najostrzejszy możliwy sposób”. Także wyrazy „oburzenia i protestu”. Ostrzegł też, jak powiedział, że „brak powściągliwości (Chin) zagraża wyjątkowym stosunkom” między obu krajami.

Manila uważa atol Second Thomas Shoal, znajdujący się w odległości 195 km na południowy zachód od filipińskiego rejonu Palawan, za leżący wewnątrz swojej 200-milowej strefy ekonomicznej. Filipiny okupują ten atol od 1999 r. po celowym zatopieniu swojego okrętu na rafie koralowej.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY