Bodakowski rysuje. Satyra na dziś: Media trzech macew

Dodano   0
  Loading
Satyra obrazkowa

Satyra obrazkowa / Rys. Jan Bodakowski

Był kiedyś taki dowcip. Idzie sobie przed II wojna światową przez rynek kresowego miasteczka Icek. Ogląda, co tam Żydzi na straganach sprzedają. I nagle na kramiku Srula widzi antysemickie broszury. Zaszokowany Icek pyta się Srula, jak może takie antysemickie plugastwo sprzedawać. A Srul na to filozoficznie odpowiada pytaniem „A dlaczego na naszym nieszczęściu mają zarabiać tylko goje?”.

Zobacz także: Białoruś ogranicza dostawy ropy do Polski. Pokłosie decyzji niemieckiego regulatora

Dowcip ten skojarzył z tym, jak media kreują na antysemitę aktora Wojciecha Olszańskiego występującego pod pseudonimem Aleksandra Jabłonowskiego, który do tej pory nie potwierdził, ani nie zaprzeczył, czy jego krewnym był rabin Awram Olszański z Bracławia, czy jego krewnym był pochowany na lubelskim cmentarzu żydowskim Szaia Olszanski, pochowani na żydowskim cmentarzu w Buenos Aires (Chane Olszanski, Szapsie Olszanski, Baruja Olszankie, Jonasza Olszanski). Podobnie dalej nie wiemy, czy krewnym Wojciecha Olszańskiego jest Dmytr Olszański szef zespół tańca żydowskiego „Mazal Tov” przy Lwowskim Towarzystwie Kultury Żydowskiej przy synagodze Jakoba Glanzera Shula. Czy jego krewnymi byli żydowscy jeńcy wojskowi, o których informuje United States Holocaust Memorial Museum (Olszański, Ŕoman i Olszański, Szaja). Wojciech Olszański nie wyjaśnił też czy jego przodkowie z Sambora byli przedstawicielami licznej żydowskiej społeczności tego miasta, czy może byli przedstawicielami żydowskiej społeczności, która licznie po II wojnie światowej osiadła w Jeleniej Górze.

Aleksander Jabłonowski był łaskaw określić Media Narodowe mediami trzech macew. Zgodnie z żydowskim freudyzmem jest to bardzo znaczący lapsus językowy. Polscy katolicy nie widują macew, przez co nie mają takich skojarzeń. Może Aleksander Jabłonowski skojarzenie loga Mediów Narodowych z macewami oparł na własnym doświadczeniu ze swojego rodzinnego cmentarza.

Satyra obrazkowa
Satyra obrazkowa

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY