Białoruś ogranicza dostawy ropy do Polski. Pokłosie decyzji niemieckiego regulatora

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Gomeltransneft, białoruski operator ropociągów, ograniczył pompowanie ropy naftowej przez ropociąg "Przyjaźń" w kierunku Polski. Powodem mają być nieplanowane prace konserwacyjne.
  • Jak informuje rosyjska agencja TASS od wczoraj Gomeltraneft rozpoczął nieplanowane prace konserwacyjne w jednej z odnóg rurociągu “Przyjaźń”, która ma potrwać trzy dni.
  • Według analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Anny Dyner jest to odpowiedź Rosjan na wczorajszą decyzję niemieckiego regulatora zawieszającego certyfikację Nord Stream 2.
  • Polskie przedsiębiorstwo odpowiedzialne za logistykę ropy naftowej po kraju PERN informuje, że prace potrwają do czwartku do godziny 10.
  • Zobacz także: Anglicy dziękują Polakom za obronę granicy. “May God bless Poland!”

Od wczoraj Gomeltransneft rozpoczął nieplanowaną naprawę na jednej z odnóg ropociągu “Przyjaźń”, ograniczając pompowanie w kierunku Adamowo-Zastawy (Polska) na około trzy dni

– cytuje TASS, przedstawiciela rosyjskiego Transnieftu, Igor Demin.

Rurociąg naftowy “Przyjaźń” zapewnia dostawy ropy naftowej z Rosji do białoruskich rafinerii oraz jej tranzyt do Europy. Rozpoczyna się w obwodzie samarskim, biegnie przez Briańsk, a następnie dzieli się na dwie części: północną i południową, przechodząc przez Białoruś, Ukrainę, Polskę, Czechy, Słowację, Niemcy, Węgry, Łotwę i Litwę.

Zdaniem analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Anny Marii Dyner, ciężko uwierzyć w przypadkowe działania białoruskich i rosyjskich dostawców ropy naftowej. Nieplanowane ograniczenie dostaw do Europy należy brać jako wyraz wczorajszej decyzji niemieckiego regulatora w sprawie Nord Stream 2.

Co ciekawe zmniejszenie przesyłu uderza też w Niemcy, co można odczytywać jako sygnał po decyzji odnośnie do NS2 – do Austrii, Czech i Słowacji prowadzi południowa odnoga ropociągu Przyjaźń

– napisała na Twitterze.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Białoruś ogranicza dostawy ropy. Celowa zagrywka?

Jak poinformował PERN, polskie przedsiębiorstwo zajmujące się logistyką naftową, w związku z nieplanowanymi pracami remontowymi na odcinku Unecha-Mozyr po stronie białoruskiej, do jutra do godz. 10. tłoczenie ropy naftowej do Polski i Niemiec będzie odbywało się w nieznacznie zmniejszonym reżimie tłoczeń.

PERN podkreślił, że miesięczny wolumen surowca ma być zrealizowany zgodnie z założeniami. Spółka zapewniła jednocześnie, że polski system naftowy jest w pełni zabezpieczony i działa w sposób ciągły.

money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY