Polska – Węgry. Klęska na Narodowym. Co z rozstawieniem?

Dodano   1
Wojciech Szczęsny

Wojciech Szczęsny / Fot. PAP/Piotr Nowak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Polska przegrała z Węgrami 1:2 w ostatnim meczu eliminacji do Mistrzostw Świata w piłce nożnej i nie może być pewna rozstawienia w barażach o awans do tej imprezy. O tym zdecydują jutrzejsze mecze w innych grupach.

Wynik otworzyli Węgrzy. Bramkę sprokurowali nierozważnymi działaniami reprezentanci Polski. Najpierw po dośrodkowaniu z rzutu wolnego piłkę w naszym polu karnym pechowo przedłużył Tymoteusz Puchacz. Potem piłki po uderzeniu głowa Andrasa Schafera nie zdołał zatrzymać Wojciech Szczęsny, puszczając ją między nogami. Do przerwy wynik się nie zmienił i polscy piłkarze schodzili do szatni przy akompaniamencie gwizdów.

Druga połowa dała nadzieję na odmianę sytuacji Biało-Czerwonych. W 62. minucie po dośrodkowaniu Piotra Zielińskiego główkował Jan Bednarek, następnie piłka odbiła się od jednego z węgierskich piłkarzy wprost na głowę Karola Świderskiego, który umieścił ją w bramce. Polacy jednak nie potrafili pójść za ciosem i wygrać spotkania. Obrócić wynik znów na swoją korzyść zdołali jednak Węgrzy. W 81. minucie Daniel Gazdag mocnym strzałem ustalił wynik spotkania na 1:2. Do końca meczu wynik już się nie zmienił i Węgrzy mogli cieszyć się ze swojego zwycięstwa. Polacy natomiast musieli słuchać jeszcze głośniejszych gwizdów swoich kibiców.

Jutro okaże się, które z reprezentacji będą rozstawione w barażach o awans do MŚ. Rozstawienie będzie miało sześć najlepszych drużyn zakwalifikowanych do baraży. Polska aktualnie zajmuje w tej grupie szóste miejsce. Mogą ją jutro wyprzedzić:

• Walia, jeśli zremisuje z Belgią
  • Turcja, Holandia lub Norwegia – jeśli któraś z tych drużyn zajmie 2. miejsce w grupie i będzie miała lepszy bilans od reprezentacji Polski
  • Finlandia, jeśli bardzo wysoko wygra z Francją (co jest jednak mało prawdopodobne).

Aktualna tabela zespołów z drugich miejsc w el. MŚ 2022:

1. Portugalia 17 pkt 8 meczów bramki 17:6 (+11)
  2. Szkocja 17 pkt 8 14:7 (+7)
  3. Włochy 16 pkt 8 13:2 (+11)
  4. Rosja 16 pkt 8 14:5 (+9)
  5. Szwecja 15 pkt 8 12:6 (+6)
  6. Polska 14 pkt 8 17:8 (+9)
  7. Walia 14 pkt 7 13:8 (+5) / gra we wtorek z Belgią, walczy o 2. miejsce z Czechami
  8. Macedonia Płn. 12 pkt 8 14:11 (+3) / nie ma szans na rozstawienie
  9. Turcja 12 pkt 7 16:15 (+1) / gra we wtorek z Czarnogórą, walczy o pierwsze dwa miejsca z Holandią i Norwegią
  10. Finlandia 11 pkt 7 10:8 (+2) / gra we wtorek z Francją, walczy o 2. miejsce z Ukrainą (która nie ma szans na rozstawienie)

decydują kolejno: 1. punkty 2. różnica bramek 3. bramki strzelone 4. bramki strzelone na wyjeździe 5. liczba zwycięstw 6. liczba wyjazdowych zwycięstw 7. klasyfikacja fair-play 8. pozycja w liście akcesyjnej Ligi Narodów 2020/21.