Dziś 74. rocznica urodzin ks. Jerzego Popiełuszki

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko. / Fot. PAP/PAI/G. Rogiński. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

14 września 1947 r. urodził się ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności”, błogosławiony i męczennik Kościoła Katolickiego. Zamordowany w 1984 r. przez Służby Bezpieczeństwa.
  • Pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.
  • „Zło dobrem zwyciężaj” – to motto życiowe bł. ks. Popiełuszki, kapelana nierozerwalnie związanego z Podlaskiem. 
  • W sobotę w Suchowoli uczczono 74. rocznicę urodzin ks. Popiełuszki.
  • Zobacz także: Franciszek: “Duchowa światowość gorsza od papieży z konkubinami”

Dzisiaj obchodzimy 74. rocznicę urodzin ks. Jerzego Popiełuszki. Kapelan „Solidarności” urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli. Suchowola to jego rodzinna parafia, miejsce wczesnej edukacji. 

Po powstaniu „Solidarności” stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa (SB) i Milicję Obywatelską (MO). Został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. W 2010 r. został uroczyście beatyfikowany.

Obchodzimy 74. rocznicę urodzin ks. Jerzego Popiełuszko

W sobotę złożeniem kwiatów pod pomnikiem, modlitwą w kościele oraz koncertem uczczono w Suchowoli 74. rocznicę urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Takie rocznicowe obchody odbywają się w Suchowoli od czterech lat.

Tegoroczne uroczystości odbyły się pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego i honorowym patronatem marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego. Wzięli w nich udział rodzina ks. Popiełuszki – brat Józef Popiełuszko z żoną Alfredą, siostra ks. Jerzego Teresa Boguszewska oraz duchowni, delegacje – m.in. NSZZ „Solidarność” z różnych regionów – parlamentarzyści, przedstawiciele IPN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Listy skierowali premier Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński. Odczytał je marszałek Artur Kosicki. Premier napisał, że ks. Jerzy zajmuje szczególne miejsce w zbiorowej pamięci Polaków i odegrał historyczną rolę w najnowszych dziejach Polski. Podkreślał przy tym, że postać ks. Popiełuszki jest dla niego i jego rodziny „szczególną osobistą wartością”, a dzieło księdza Jerzego jest i pozostaje aktualne, jest „lekcją dla kolejnych pokoleń” z odwagi, godności, szacunku i życiu w prawdzie.

bialystok.tvp.pl, wrotapodlasia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY