Już dziś głosowanie nad przyjęciem stanu wyjątkowego. Sejm uchyli rozporządzenie prezydenta?

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sala Plenarna Sejmu RP.

Sejm RP / Fot. flickr.com

Sejm rozpatrzy w poniedziałek rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią. Początek obrad zaplanowano na godz. 16:30.
  • W czwartek w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni.
  • Choć rozporządzenie prezydenta już obowiązuje, posłowie muszą je niezwłocznie rozpatrzyć. Następnie mogą też w drodze uchwały uchylić rozporządzenie i znieść stan wyjątkowy.
  • Początek obrad zaplanowano na poniedziałek o godz. 16:30. Projekt uchwały uchylającej rozporządzenie prezydenta złożyła Lewica.
  • Zobacz także: Oświadczenie sanepidu po skandalu, który przerwał mecz Brazylia – Argentyna

W czwartek w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni, tak jak chciała tego Rada Ministrów. Zgodnie z konstytucją prezydent w ciągu 48 godzin od podpisania rozporządzenia ws. stanu wyjątkowego musi przesłać je do Sejmu. W poniedziałek odbędzie się tam głosowanie nad przyjęciem stanu wyjątkowego przez polski parlament.

Choć rozporządzenie prezydenta już obowiązuje, posłowie muszą je niezwłocznie rozpatrzyć. Następnie mogą też w drodze uchwały uchylić rozporządzenie i znieść stan wyjątkowy. Uchwałę taką Sejm przyjmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Sejm rozpocznie rozpatrywanie rozporządzenia prezydenta w poniedziałek o godz. 16.30.

Protesty pod Sejmem

Od rana w poniedziałek przed Sejmem ustawiła się grupa osób, sprzeciwiająca się wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Demonstranci trzymają tabliczki z napisami “Ziemia Niczyja”. Część osób owinęła się drutami, przypominającymi drut kolczasty rozstawiany na granicy z Białorusią.

“My za chwilę rozejdziemy się, pójdziemy do domów, zjemy ciepły posiłek, ogrzejemy się. Ludzie na granicy Polski nie mają takiej możliwości. Nie rozejdą się, nie pójdą do domów, nie zjedzą ciepłych posiłków. Nasz protest jest symbolicznym, niestety, protestem, bo na inny nas nie stać. Po prostu próbujemy przeciwstawić się temu, co się dzieje” – mówił w rozmowie z Polsat News Tadeusz Jakrzewski z Obywateli RP, uczestnik protestu.

“Powinniśmy cały Sejm otoczyć i zabronić procedowania w tej sprawie” – mówił z kolei Piotr Stańczak, uczestnik protestu.

“Stan wyjątkowy jest wprowadzony zupełnie niepotrzebnie, tylko po to, żeby odsunąć od granicy dziennikarzy i osoby postronne, które są tam przetrzymywane” – dodał.

Jak tłumaczył, owijając się drutami “odnosimy się do tego ogrodzenia, które nasi koledzy starali się częściowo odsunąć”.

“Nam nie są potrzebne płoty, barierki. To nie dla nas. To władza sama dla siebie robi” – dodał.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Poniedziałkowe głosowanie nad przyjęciem stanu wyjątkowego

Projekt uchwały ws. uchylenia rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego złożył w piątek do marszałek Witek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

W uzasadnieniu do projektu uchwały znoszącej stan wyjątkowy podkreślono, że rząd we wniosku do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego ani “w późniejszych komunikatach” nie uzasadnił “w sposób wyczerpujący powodów, dla których miałby zostać wprowadzony stan wyjątkowy”.

Jak zaznaczono, stan wyjątkowy wprowadza się w sytuacji szczególnego zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, w tym spowodowanego działaniami o charakterze terrorystycznym lub działaniami w cyberprzestrzeni, które nie może być usunięte poprzez użycie zwykłych środków konstytucyjnych”. “Rada Ministrów nie wskazała, które środki konstytucyjne okazały się niewystarczające” – czytamy.

W czwartek popołudniu odbyło się posiedzenie Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów dotyczące rozporządzenie prezydenta. Szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział później, że poniedziałkowe posiedzenie Sejmu rozpocznie się od wystąpienia przedstawiciela prezydenta, który przedstawi rozporządzenie, potem będą wystąpienia klubowe, a następnie pytania i odpowiedzi ministrów.

Z rozporządzenia prezydenta opublikowanego na stronach sejmowych wynika, że podczas posiedzenia izby prezydenckie rozporządzenie będzie prezentować szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Gawkowski po czwartkowym Konwencie Seniorów przekazał, że rozporządzenie prezydenta ma być jedynym punktem obrad poniedziałkowego Sejmu. W debacie kluby mają mieć po 10 minut, koła – 5 minut na wystąpienia.

Argumentacja rządu

Uzasadniając wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym, rząd argumentował to sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi “wojnę hybrydową”, używając do tego migrantów, a także zbliżającymi się manewrami wojskowymi Zapad. Wskazywano, że Polska musi zapewnić bezpieczeństwo swojej wschodniej granicy, która jest jednocześnie granicą UE.

Na obszarze obowiązywania stanu wyjątkowego dorośli muszą nosić przy sobie dokument tożsamości, a osoby poniżej 18 lat legitymację szkolną. Obowiązuje również zakaz przebywania na tym obszarze innych osób niż mieszkańcy lub do tego uprawnieni. Zawieszono tam możliwość organizowania zgromadzeń publicznych oraz imprez masowych. Nie można również filmować i fotografować “określonych miejsc, obiektów lub obszarów”.

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY