Pandemia strachu w XX wieku. Historia lubi się powtarzać?

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Człowiek w maseczce.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Grypa hiszpanka oraz awaria elektrowni w Czarnobylu to zdarzenia, które do tej pory mrożą krew w żyłach. W czasach koronawirusa wiele osób traci zdrowy rozsądek, byleby uchronić ludzkość przed tym co najgorsze. Z kolei wybuch reaktora jądrowego uważa się za główną przyczynę chorób nowotworowych i genetycznych.

Śmiercionośny wirus zaczął atakować pod koniec I wojny światowej.

Zniszczone budynki, nieustanny lęk, trudno dostępna żywność, gorsze niż zwykle warunki sanitarne, wątpliwej jakości woda pitna to idealny moment by pozornie błahy patogen stał się śmiertelnie niebezpieczny. Ówczesna epidemia mogła spowodować śmierć nawet od 50 do100 mln ludzi na całym świecie. Choroba zazwyczaj atakowała młode osoby mieszkające w dużych skupiskach. Najwyższą śmiertelność (do 20%) notowano m.in. w obozach wojskowych. Istnieje hipoteza, że to masowe szczepienia przeciw ospie, tyfusowi i grypie przyczyniły się do ciężkiego przebiegu choroby w tej grupie ofiar. Publikacje medyczne z tamtego okresu są jednak trudno dostępne, więc istnieje na ten temat wiele teorii spiskowych.

Lek, który zabija

Lekarze jedyną nadzieję widzieli w podawaniu pacjentom aspiryny. Rekomendowany farmaceutyk miał skutecznie obniżać gorączkę i działać przeciwzapalnie. Z nieznanych przyczyn podawano chorym nawet 30g substancji dziennie. Taka dawka jest silnie toksyczna i wywołuje krwawienia wewnętrzne podczas gdy obecnie zaleca się nie przekraczać 4g. Jak wiadomo najczęstszą przyczyną śmierci na „hiszpankę” było krwotoczne zapalenie płuc. Jest to godne uwagi podczas ustalenia przyczyn tak licznych zgonów. Firma produkująca „cudowny lek” podczas II wojny światowej nie powstrzymała się by zarobić pieniądze w nieetyczny sposób. Postanowiła współpracować z Niemiecką III Rzeszą. Firma Bayer jako część IG Farben zajęła się produkcją gazu cyklon B używanego w komorach gazowych.

Mity na temat Czarnobyla

Od katastrofy jądrowej minęło 35 lat. W tym czasie powstało wiele filmów, seriali, a nawet gier komputerowych, które kreują błędne wyobrażenia. Odmienne zdanie na ten temat ma część badaczy.

Zobacz także: Talibowie wprowadzą szariat? Nowy system w ciągu kilku tygodni

– Każdy Polak dostaje rocznie 2,5 mSv promieniowania. Czarnobyl dał nam dodatkowo 0,27 mSv. To kilka razy mniej niż roczna dawka promieniowania w Finlandii i sto razy mniej niż w pewnym mieście w Iranie – zaznacza prof. Andrzej Strupczewski

W Opublikowanym w 2009 r. artykule pt. „Czarnobyl” prof. Zbigniew Jaworski napisał, że „zniszczenie reaktora w Czarnobylu było największą katastrofą psychologiczną w czasie pokoju. Najwięcej szkód spowodowała nie w ciałach, lecz umysłach ludzi. Płonący reaktor wzbudził masowy strach i irracjonalne działania milionów zwykłych ludzi, a także ekspertów i rządów. Natomiast z punktu widzenia rzeczywistych strat ludzkich (…) była to nie wielka katastrofa przemysłowa.”

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

– Stwierdzono natomiast ogromny wzrost chorób psychosomatycznych – zaburzeń układów oddechowego, trawiennego, nerwowego. Co to oznacza? Że ludzie panicznie bali się i nadal boją zagrożenia, które nie istniało -skomentował Jaworski

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY