Talibowie wprowadzą szariat? Nowy system w ciągu kilku tygodni

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Talibowie w Afganistanie

Talibowie w Afganistanie / Fot. PAP/EPA/STRINGER. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Talibowie intensywnie pracują nad wdrożeniem nowego systemu prawnego. W rozmowach i ustaleniach mają brać udział przedstawiciele byłych rządów afgańskich, a także przywódcy prywatnych milicji. Zachodni eksperci przewidują, że wprowadzone zostaną reguły z islamskiego szariatu, a w nim zostaną zaimplementowane pewne demokratyczne reguły.
  • Eksperci od Bliskiego Wschodu przewidują, że w ciągu najbliższych kilku tygodni poznamy nowy rząd w Afganistanie
  • Talibowie, którzy w niecałe dwa tygodnie opanowali i obalili stary system zamierzają wprowadzić własne reguły
  • Przedstawiciele talibskich przywódców zbadają sprawy z domniemanymi okrucieństwami dokonywanych przez niesforne oddziały
  • Zobacz także: Afganistan upada. Nowak: To całkowita kompromitacja USA [NASZ WYWIAD]

Eksperci prawni, religijni i ds. polityki zagranicznej talibów zamierzają zaprezentować w ciągu najbliższych kilku tygodni nowy system rządów

– oświadczył zachodniej prasie anonimowy przedstawiciel talibów.

Przedstawiciel talibów wspomniał również, że liderzy tego radykalnego środowiska zamierza przeprowadzać w dalszym ciągu konsultacje z byłymi przywódcami Afganistanu oraz z przywódcami prywatnych milicji. Przyznał również, że przywódcy talibów słyszeli o domniemanych zbrodniach dokonywanych przez ich żołnierzy.

Jeżeli talibowie dokonują tych czynów, zostaną one zbadane

– poinformował.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Ucieczka USA przed talibami

Świat przed tygodniem był naocznym światkiem rozpaczliwej ucieczki Amerykanów z Kabulu. W zeszłą niedzielę pospiesznie na dachu ambasady lądowały wojskowe śmigłowce zabierając tamtejszy personel dyplomatyczny. Lotnisko w stolicy Afganistanu stało się prawdziwą twierdzą, gdyż to tam Amerykanie przekierowali swe siły, aby chronić samoloty transportowe przed tłumami Afgańczyków.

Dochodziło również, do przypadków, że w akcie desperaci trójka ludzi uczepiła się podwozia startującej maszyny. Doszło wówczas do tragedii, gdyż w takiej sytuacji nie ma możliwości “jazdy na gapę”, a więc ci ludzie ostatecznie spadli na ziemię ginąc na miejscu. Nagrania z tego przerażającego momentu obiegły świat i stały się wyznacznikiem kryzysu w Afganistanie/

Dramatyczną sytuację na kabulskim lotnisku skomentował również przedstawiciel talibów dając jasno do zrozumienia, że za porażkę logistyczną odpowiadają wyłącznie Amerykanie oraz ich sojusznicy.

Zachód powinien mieć lepszy plan ewakuacji

– podkreślił, równocześnie przekonując, że talibom zależy na tym, aby zachodnie mocarstwa opuściły Afganistach na przyjaznych warunkach.

Zachodni eksperci oraz przedstawiciele agencji informacyjnych podkreślają, że tym razem talibowie zdobyli władzę w kraju w sposób nadzwyczaj pokojowy, demonstrując wyłącznie siłę. W trakcie zajmowania kolejnych terenów przedstawiciele talibów prowadzili intensywne negocjacje z afgańskim rządem ws. pokojowego tranzytu władzy. W latach 1996-2001 talibowie rządzili Afganistanem żelazną ręką do czasu ich obalenia przez koalicję pod przewodnictwem USA.

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY