Stadion w kolorach LGBT na mecz z Węgrami? UEFA podjęła decyzję. Nie wszystkim się spodoba

euro 2020
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Allianz Arena w Monachium

Władze niemieckiego miasta chciały, aby stadion w Monachium został podświetlony w barwach LGBT podczas środowego spotkania Niemcy-Węgry w ramach meczu grupowego Euro 2020. UEFA jednak stanowczo się temu sprzeciwiła, przypominając o wytycznych dotyczących kolorów na stadionach.
  • Mecz Niemcy-Węgry miał być okazją do propagowania ideologii LGBT poprzez podświetlenie stadionu w barwach tęczy. Domagali się tego lokalni politycy w Monachium.
  • Gest miał być symbolem walki o równość i tolerancję środowisk LGBT oraz prowokacją wobec Węgrów, którzy w dużej części nie pochwalają postulatów propagowanych za pomocą tęczy.
  • UEFA nie wyraża zgody na stadion w kolorach LGBT. Powodem są regulacje stanowiące o dozwolonych barwach, w których można podświetlać stadion w trakcie rozgrywek.
  • Zobacz także: Rakowski: Wybory prezydenckie w Iranie pozbawiły złudzeń. Od początku miał być jeden zwycięzca [NASZ WYWIAD]

Środowe spotkanie miało być odpowiedzią postępowej części społeczeństwa, która poprzez podświetlenie Allianz Areny na tęczowo chciała zaznaczyć swoje przekonania. Niemcy postanowili, że spotkanie w Monachium będzie symbolem walki o równość i tolerancję środowisk LGBT. Dodatkowym powodem była chęć prowokacji Węgrów, którzy reprezentują jako naród zdecydowanie bardziej konserwatywne wartości. Przykładem tego jest odmowa klękania piłkarzy węgierskich przed meczami na boisku oraz pro-rodzinne regulacje rządu węgierskiego w polityce. W Niemczech miał rozbłysnąć stadion w kolorach LGBT, jednak zgody nie wyraziła UEFA.

Władze Monachium życzyły sobie, żeby znak równości stadion w dzień meczu mienił się kolorami tęczy. UEFA nie wyraziła na to zgody

– informuje “Bild”.

UEFA nie wyraża zgody na stadion w kolorach LGBT

Powodem decyzji UEFA jest regulacja mówiąca o tym, że wszystkie stadiony biorące udział w rozgrywkach powinny mienić się barwami UEFA lub reprezentacji uczestniczących w turnieju.

“UEFA określa jednolity projekt stadionu. Powody są właściwe, żeby się z nim zgadać. Świata nie naprawimy zaświecając światła podczas jednego meczu”

– powiedział rzecznik prasowy DFB Jens Grittner.

Stadion w Monachium nie rozbłyśnie w kolorach LGBT podczas meczu z Węgrami. Nie oznacza to jednak, że kolory te nie zagoszczą już nigdy na fasadzie Allianz Areny. Na 28 czerwca planowane jest podświetlenie stadionu w barwach tęczy. Wtedy jednak nie ma żadnego meczu. Idea tęczowego stadionu zyskała w Niemczech duże poparcie, a pozytywnie na jej temat wypowiadali się niemieccy politycy.

W reakcji UEFA widać jednak pewien rozdźwięk. W poniedziałek jednocześnie zakazała propagandy LGBT poprzez brak zgody na podświetlenie stadionu, jednak wcześniej wycofała się ze śledztwa w sprawie tęczowej opaski, z którą gra bramkarz reprezentacji Niemiec – Manuel Neuer.

onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY