Nowe święto państwowe. Abp Stanisław Gądecki poparł inicjatywę

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Abp Stanisław Gądecki.

Abp Stanisław Gądecki. / Fot. Silar Wikimedia Commons

Arcybiskup Stanisław Gądecki podpisał deklarację poparcia ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym. Inicjatywa dotyczy Powstania Wielkopolskiego.
  • Biskup podpisał deklarację w obecności dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Przemysława Terleckiego.
  • Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie toczyło się na przełomie 1918 i 1919 roku.
  • Nowe święto wypadałoby tuż po drugim dniu świąt Bożego Narodzenia.
  • Zobacz także: Sykulski: Odwilż w relacji USA-Rosja staje się faktem

Arcybiskup Stanisław Gądecki poparł inicjatywę upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego poprzez ustanowienie daty 27 grudnia dniem święta państwowego. W akcję zaangażował się także Instytut Pamięci Narodowej.

Arcybiskup Stanisław Gądecki poparł pomysł zainicjowany między innymi przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu oraz przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Biskup podpisał w obecności dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Przemysława Terleckiego, deklarację poparcia ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym.

To wsparcie inicjatywy upamiętnienia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – czytamy na oficjalnym Twitterze Archidiecezji Poznańskiej.

W deklaracji podpisanej przez metropolitę poznańskiego, przytoczonej przez KAI można przeczytać, że arcybiskup Gądecki popiera tę inicjatywę z uwagi na charakter oraz znaczenie tego historycznego wydarzenia, chęć i potrzebę godnego uhonorowania bohaterskich Powstańców i ich istotnej roli w budowaniu odradzającej się po latach zaborów Ojczyzny.


– Podzielam pogląd inicjatorów Apelu, iż pamięć o obronie narodowej tożsamości pod zaborami oraz o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do czego Wielkopolanie znakomicie się przyczynili, łączy Polaków i wymaga działań ponad wszelkimi podziałami

– oświadczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie każde święto narodowe (inaczej państwowym) musi być dniem wolnym od pracy. Świętem narodowym jest m.in 1 marca (Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych).

se.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY