Symbol Polski Walczącej zakazany! Skandal na EURO 2020

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Symbol Polski Walczącej zakazany na Euro 2020

Polska Walcząca / Fot. pixabay, Paweł Kruczyński Wikimedia Commons

Wydarzenie miało miejsce przed spotkaniem fazy grupowej pomiędzy Szwecją i Słowacją. Ochroniarz na stadionie w Petersburgu nakazał polskiemu dziennikarzowi zerkać emblemat z napisem "Powstanie Warszawskie 1944” i kotwicą Polski Walczącej. Dlaczego symbol Polski Walczącej jest zakazany na Euro 2020?
  • Ochronie na meczu Euro 2020 nie spodobała im się naklejka na laptopie korespondenta „Piłki Nożnej” z napisem „Powstanie Warszawskie 1944”, „kotwicą” Polski Walczącej i polską flagą.
  • Kierownik ochrony powiedział, że UEFA zakazuje jakichkolwiek politycznych emblematów i że ma zerwać naklejkę, bo znak „kotwicy” znajduje się w zbiorze zakazanych symboli.
  • Jest to efekt szkodliwej działalności stowarzyszenia „Nigdy Więcej”.
  • Zobacz także: Parada Równości przejdzie w Warszawie. Nadal za mało promocji LGBT?

Jak relacjonuje dla portalu niezależna.pl jedna z osób pracujących przy komentowaniu mistrzostw Europy UEFA Euro 2020, dziennikarzy przeszukuje się wcześniej niż kibiców przy wejściu na stadion. Jest to norma, lecz ten sam pracownik mediów nie spodziewał się, że na meczach Euro 2020, symbol Polski Walczącej może być zakazany. Podkreśla on skrupulatność działań służb ochrony podczas trwających mistrzostw Europy w piłce nożnej.

“Sam tego doświadczyłem, kiedy na pierwszy mecz przyjechałem tu prosto z lotniska. Usłyszałem, że przeszukanie – prześwietlanego już wcześniej – bagażu zajmie godzinę, i że nie mogę z nim wejść na stadion.”

– mówi mężczyzna.

Symbol Polski Walczącej zakazany na Euro 2020

Nie spodobała im się naklejka na laptopie wysłannika „Piłki Nożnej”. Widniał na niej napis „Powstanie Warszawskie 1944”, kotwica Polski Walczącej i polską flagą. Znak ten, będący solą w oku nazistów i ich potomków, wywołuje wściekłość aktywistów organizacji „Nigdy więcej”, którzy wymogli na władzach piłkarskich wprowadzenie zakazu używania go na stadionach.

Miejscowy ochroniarz powiedział, że UEFA zakazuje jakichkolwiek politycznych emblematów. W tym celu nakazał dziennikarzowi zerwać naklejkę, bo znak „kotwicy” znajduje się w zbiorze zakazanych symboli. To efekt szkodliwej działalności stowarzyszenia „Nigdy więcej”. W ramach akcji “Wykopmy rasizm ze stadionów”, tworzy ono rejestr symboli, które subiektywnie uznaje za rasistowskie lub faszystowskie.

Polski dziennikarz protestował, więc zaczęły się telefony do wyżej postawionych kierowników ochrony. Dużo te negocjacje nie dały. Ustalono, że może zostać flaga Polski, ale koniecznie… musi zniknąć data 1944 i „kotwica”. Ochroniarz tłumaczył, że on wie czym było Powstanie, ale takie są wytyczne, którymi zobligowani są wszyscy pracownicy obiektu sportowego. Według nich, symbol Polski Walczącej jest zakazany.

Czym jest stowarzyszenie “Nigdy Więcej”?

Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” – polskie stowarzyszenie antyrasistowskie założone przez Marcina Kornaka w 1996 roku. Zgodnie z jego deklaracją za cele stawia sobie przeciwdziałanie szowinizmowi, neofaszyzmowi i nienawiści wobec cudzoziemców.

Stowarzyszenie zostało założone z inicjatywy działaczy nieformalnej, młodzieżowej Grupy Anty-Nazistowskiej, założonej w 1992 roku w Bydgoszczy.

Organizacja prowadzi kampanię społeczną „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Jak zapewnia samo stowarzyszenie, jest ona adresowana do kibiców piłki nożnej w Polsce. Ma na celu oczyszczenie piłkarskich stadionów z faszystowskiej symboliki, wyeliminowanie rasistowskich okrzyków i haseł oraz stworzenie sieci antyrasistowskich klubów kibica.

niezalezna.pl, magnapolonia.org, wikipedia.org

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY