Międzynarodowe konsorcjum naukowe ubiega się o dofinnansowanie dla projektu badawczego, w ramach ktorego zbada amantadynę. Chodzi o jej skuteczność przeciwko COVID-19. W inicjatywie biorą udział ośrodki z Danii, Niemiec, Hiszpanii, Grecji, Belgii, Szwecji, Włoch, RPA i Polski.
- Z inicjatywy duńskich naukowców powstało międzynarodowe konsorcjum naukowe, mające zbadać amantadynę.
- Pierwszym na świecie, zarejestrowanym w bazie dostępnej dla wszystkich naukowców badaniem klinicznym nad skutecznością amantadyny przeciw COVID-19 jest to, na czele którego stoi prof. Konrad Rejdak z Lublina.
- Zobacz także: Spięcie w CNN! Minister spraw zagranicznych Pakistanu o Izraelu: Oni kontroluja media [WIDEO]
Prof. Mette Rosenkilde z Uniwersytetu Kopenhaskiego, wraz z grupą innych naukowców badała amantadynę, a teraz zainicjowała międzynarodowe konsorcjum naukowe. – Wspólnie stworzyliśmy projekt europejski, który został złożony w ramach konkursu Horizon 2021 z datą 11.05.2021 o finansowanie w celu rozszerzenia badań klinicznych o kolejne kraje europejskie – tłumaczy prof. Konrad Rejdak, który został zaproszony do współpracy w konsorcjum, razem ze swoim zespołem.
– Do badania włączą się ośrodki z Grecji, Szwecji, Włoch, a nawet RPA (ale to ostatnie zależy od pozyskanych funduszy). W badaniu wezmą udział takie ośrodki badawcze jak: Max Planck Institute, Uniwersytet Aarhus, Uniwersytet Ateński oraz Uniwersytet Leuven z Belgii – dodaje prof Rejdak.
Zanim powołano międzynarodowe konsorcjum naukowe, mające zbadać amantadynę, jej skuteczność w walce z koronairusem analizował już we własnym zakresie zespół naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego. Te prace zakończyły się publikacją naukową autorstwa prof. Mette Rosenkilde. Naukowiec zorganizowała też badanie kliniczne, które zostało zarejestrowane i rozpoczęte w ośrodkach duńskich.
Pierwszym na świecie, zarejestrowanym w bazie dostępnej dla wszystkich naukowców badaniem klinicznym nad skutecznością amantadyny przeciw COVID-19 jest to, na czele którego stoi prof. Konrad Rejdak, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.