102 lata od I Wszechpolskiego Zjazdu Związku Ludowo-Narodowego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wojciech Korfanty

Wojciech Korfanty, obóz narodowy / Fot. Wikimedia Commons

102 lata temu, 12 maja 1919 roku, zakończyły się obrady I Wszechpolskiego Zjazdu Związku Ludowo-Narodowego. Wydarzenie zgromadziło 3 500 delegatów z całego kraju.

Dwudniowe obrady I Wszechpolskiego Zjazdu Związku Ludowo-Narodowego trwały od 11 do 12 maja 1919 roku. W ich trakcie wybrano władze nowej partii, łączącej środowiska współtworzące obóz narodowy. Pierwszym prezesem ZLN został Wojciech Korfanty, jedna z najważniejszych postaci Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski. Jego zastępcami wybrano Andrzeja Maja i profesora Stanisława Głąbińskiego. Pierwszy z nich był ówczesnym wicemarszałkiem Sejmu Ustawodawczego, pochodził z Lubelszczyzny. Drugi z nich to wieloletni profesor ekonomii politycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Natomiast do prezydium partii weszli reprezentanci każdego z województw.

– Dla utrwalenia odzyskanej cudownym zrządzeniem Opatrzności niepodległości Polski …, dla ochronienia Rzeczypospolitej przed rozkładem wewnętrznym, do którego prowadzą hasła nienawiści klasowej i rozpanoszenie się walk partyjnych …, dla zapewnienia sprawiedliwego udziału w wytworzonym przy ich pracy dochodzie społecznym i skutecznego zabezpieczenia ich bytu ustawami państwowymi, dla przeprowadzenia reformy rolnej tak, by znikła nadmierna nierówność we władaniu ziemią, a podstawą rolnictwa polskiego stały się gospodarstwa włościańskie […], zawiązuje się organizację na wszystkich ziemiach polskich i wśród wszystkich stanów i zawodów pod nazwą: Związek Ludowo-Narodowy Rzeczypospolitej Polskiej – mówił w przemówieniu podczas Zjazdu Wojciech Korfanty.

12 maja – 102 lata temu zakończył obrady I Wszechpolski Zjazd Związku Ludowo-Narodowego (1919) Obóz narodowy rozpoczął…

Opublikowany przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej Wtorek, 11 maja 2021

POLECAMY