Zwrot w sprawie kupna domu Marii Skłodowskiej-Curie. Premier Morawiecki zabrał głos

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Maria Skłodowska-Curie

Polska noblistka, Maria Skłodowska-Curie. / Fot. Wikimedia Commons

– Szanowni Państwo, zleciłem pilne działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem, który został wystawiony na sprzedaż przez dotychczasowego właściciela. To miejsce jest ważną częścią polskiej historii – poinformował premier Mateusz Morawiecki za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wcześniej w internecie pojawiły się apele o podjęcie działań w tej sprawie przez polskie władze.

  • Za dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych trzeba zapłacić 790 tys. euro. Do tego dochodzi koszt remontu, wyceniony na 200 tys. euro.
  • Dom Państwa Curie to byłaby świetna okazja do promocji Polski. Przypomnę, Hotel Lambert utracony. Pałacyk Paderewskiego zburzyli Szwajcarzy […] Muzeum w Rapperswil zagrożone likwidacją – zwrócił uwagę ambasador Polski w Algierii Witold Spirydowicz.
  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest już w tej sprawie w kontakcie z Ambasadą RP w Paryżu – napisał premier Morawiecki.

– Marzy mi się, by Polska Fundacja Narodowa czy inny rządowy twór zamiast topić miliony w beznadziejne projekty, kupił nam ten dom – napisał na Twitterze dziennikarz Tomasz Golonko. Jego apel odbił się szerokim echem, o czym pisaliśmy wczoraj. Polskie władze postanowiły pilnie zareagować w sprawie kupna domu Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża.

– Dom Państwa Curie to byłaby świetna okazja do promocji Polski. Przypomnę, Hotel Lambert utracony. Pałacyk Paderewskiego zburzyli Szwajcarzy […] Muzeum w Rapperswil zagrożone likwidacją – zwrócił uwagę z kolei ambasador Polski w Algierii Witold Spirydowicz. Pomysł poparł również dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz europoseł Jacek Saryusz-Wolski. – Polska winna kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem i stworzyć tam muzeum poświęcone Wielkiej Polce, by nie żałować poniewczasie tak, jak utraconej możliwości zakupu Hotelu Lambert w Paryżu – napisał polityk.

Milion euro za dom noblistki

W końcu głos zabrał sam szef rządu. – Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest już w tej sprawie w kontakcie z Ambasadą RP w Paryżu – napisał Morawiecki. Za dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych trzeba zapłacić 790 tys. euro. Do tego dochodzi koszt remontu, wyceniony na 200 tys. euro.

Szanowni Państwo, zleciłem pilne działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem, który…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Poniedziałek, 10 maja 2021

twitter.com, facebook.com, rmf24.pl, wprost.pl

POLECAMY