REKLAMA

Grecja domaga się od Niemiec reparacji wojennych. Nie tylko za II wojnę światową

REKLAMA

Grecja domaga się od Niemiec reparacji wojennych. Wielkość szkód oszacowano na 289 mld euro. Niemcy uważają tę sprawę jednak na zamkniętą.

  • Rząd grecki w czerwcu 2019 r. zwrócił się do Niemiec o rozpoczęcie rozmów dotyczących reparacji.
  • Grecka komisja parlamentarna oszacowała wielkość szkód, jakie Niemcy spowodowały w tym kraju, na co najmniej 289 mld euro.
  • Zdaniem Berlina wszystkie roszczenia reparacyjne zamknięto ostatecznie traktatem 2+4 z 1990 r.
  • Zobacz także: Putin na Kremlu do 2036 roku? Prezydent Rosji podpisał nową ustawę

Grecja domaga się reparacji za zniszczenia wojenne od Niemiec, jednak strona niemiecka odrzuciła żądanie, dla nich ta sprawa pozostaje zamknięta.

Rząd grecki w czerwcu 2019 r. zwrócił się do Niemiec o rozpoczęcie rozmów dotyczących reparacji za zniszczenia w okresie I i II wojny światowej. Strona niemiecka odrzuciła jednak to żądanie w październiku. W nocie dyplomatycznej w styczniu 2020 r., dla rząd Kyriakosa Micotakisa potwierdził, że kwestia reparacji jest dla strony greckiej otwarta.

– Kwestia pozostaje otwarta, dopóki nasze żądania nie zostaną spełnione – powiedział agencji dpa rzecznik greckiego MSZ Aleksandros Papaioannou.

Zdaniem Niemiec reparacje zamknięto

Niemcy sprawę reparacji wojennych już zamknęły. Władze ówczesnej RFN na mocy porozumienia z 1960 r. wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 mln marek zachodnioniemieckich. Porozumienie to zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za spełnione.

Zdaniem Berlina wszystkie roszczenia reparacyjne zamknięto ostatecznie traktatem 2+4 z 1990 r, był on zawarty między RFN i NRD, a dawnymi mocarstwami okupacyjnymi (USA, ZSRR, Francja, Wielka Brytania). Traktat ten otworzył drogę do zjednoczenia Niemiec.

W materiale z lipca 2019 r. służby eksperckie Bundestagu (Wissenschaftliche Dienste des Deutschen Bundestags) podały w wątpliwość postawę władz: – Stanowisko rządu federalnego jest dopuszczalne w myśl prawa międzynarodowego, ale w żadnym razie nie obligatoryjne – wskazano. 

Grecka komisja parlamentarna oszacowała wielkość szkód, jakie Niemcy spowodowały w tym kraju, na co najmniej 289 mld euro.

Nazistowskie Niemcy najechały Grecję 6 kwietnia 1941 roku. W wojnie zginęły dziesiątki tysięcy greckich cywilów.

Warto nadmienić, że w Polsce również pojawiały się głosy odnośnie odszkodowań od Niemiec. Zajmował się tym m.in. Arkadiusz Mularczyk z PiS. We wrześniu była zapowiedź raportu, który miał określić wysokość odszkodowań.

wydarzenia.interia.pl

REKLAMA

Komentarze