Putin na Kremlu do 2036 roku? Prezydent Rosji podpisał nową ustawę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prezydent Rosji, Władimir Putin, podpisał nową ustawę, pozwalającą mu kandydować na kolejne dwie kadencje i pozostać u władzy aż do 2036 roku.

  • Władimir Putin podpisał ustawę, która pozwala mu kandydować na kolejne dwie kadencje.
  • W sumie prezydent Rosji będzie mógł utrzymać władzę nawet do 2036 roku.
  • Przeciwnicy polityka uważają ustawę za “niekonstytucyjny zamach stanu”.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał nową ustawę, która pozwoli mu pozostać na Kremlu aż do 2036 roku. Rosyjski rząd przekazał informację w poniedziałek. “Ustawodawstwo pozwala mu kandydować na kolejne dwie sześcioletnie kadencje po zakończeniu obecnej w 2024 r. Wynika to ze zmian w konstytucji w zeszłym roku” – czytamy.

Zmiany w rosyjskim prawie poparto w głosowaniu z zeszłego lata. Władimir Putin, liczący sobie 68 lat, może potencjalnie pozostać na Kremlu aż do 83 roku życia. Obecnie prezydent pełni swoją drugą kadencję z rzędu i czwartą w sumie. Reforma, pozwalająca Putinowi na tak długie rządy, została uznana przez krytyków za “niekonstytucyjny zamach stanu”. Zawiera ona szereg innych poprawek, jak choćby wzmocnienie funduszu emerytalnego. To właśnie te drobne poprawki mają sprawić, by społeczeństwo poparło przyszłe kandydatury Putina.

“Ustawa podpisana przez Putina ogranicza przyszłego prezydenta do dwóch kadencji, ale zmienia licznik kadencji” – czytamy. Nowe prawo niemożliwia również kandydowanie na Kreml każdemu, kto posiada obce obywatelstwo. Została już przyjęta zarówno w niższej, jak i wyższej izbie parlamentu. Teraz została oficjalnie podpisana przez prezydenta.

The Jerusalem Post

POLECAMY