REKLAMA

Skandaliczna decyzja władz Tarnopola. Apel radomskiej Młodzieży Wszechpolskiej

REKLAMA

– Apelujemy do radnych miasta Radomia o zawieszenie stosunków partnerskich z Tarnopolem do czasu zaprzestania gloryfikacji zbrodniarzy. Przyjaźń i wspólną przyszłość budować można jedynie na prawdzie oraz realnym pojednaniu – napisali w liście do władz miasta przedstawiciele radomskiej Młodzieży Wszechpolskiej.

– Rada Miejska Tarnopola w piątek 5 marca postanowiła nazwać Stadion Miejski w tym mieście (znajdujący się przy prospekcie Stepana Bandery) imieniem Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który 5 marca 1950 roku zginął w walce z NKWD – przypomniała organizacja. Decyzja ukraińskiego miasta spotkała się wcześniej z krytyczną reakcją m.in. ambasadorów Polski i Izraela, IPN, czy władz miasta Zamościa.

– Nasi partnerzy z Ukrainy powinni otrzymać wyraźny sygnał z Polski, że działania w zakresie heroizacji zbrodniczych postaci nie są tutaj akceptowane – ocenili działacze Młodzieży Wszechpolskiej z Radomia. – Polacy i Ukraińcy to dwa dumne narody o wspaniałej kulturze i wspólnej historii. Nie jesteśmy obcymi sobie ludźmi. Mamy dziedzictwo, które może i powinno nas łączyć. Wielkość wspólnego domu I Rzeczpospolitej była dziełem wielu zamieszkujących ją ludów – w tym Polaków i Ukraińców. Najwyższy czas przeprosić za dawne przewiny i wybaczyć je sobie nawzajem – podkreslili.

– Do pojednania potrzebna jest jednak gotowość obu stron. Z całą siłą do niego wzywamy. Pragniemy, aby tymczasowe zawieszenie współpracy z Tarnopolem niosło za sobą taki właśnie przekaz – stwierdzili.

Poniżej prezentujemy treść listu przesłanego do radnych Radomia i władz miasta ws. zawieszenia współpracy z ukraińskim…

Opublikowany przez Młodzież Wszechpolska Radom Wtorek, 16 marca 2021

REKLAMA

Komentarze