Zamość zawiesza stosunki z Tarnopolem. Poszło o ukraińskiego zbrodniarza

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
zerwanie stosunków

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk poinformował, że jego miasto zawiesiło stosunki partnerskie z ukraińskim miastem Tarnopol. To reakcja na nazwanie przez radnych Tarnopola miejskiego stadionu imieniem Romana Szuchewycza, ukraińskiego zbrodniarza, odpowiedzialnego za bestialskie ludobójstwo.

  • Władze Tarnopola nazwały miejski stadion imieniem ukraińskiego zbrodniarza i ludobójcy Romana Szuchewycza.
  • Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk poinformował, że jego miasto zawiesiło stosunki partnerskie z ukraińskim miastem.
  • W związku z decyzją władz Tarnopola, swoją wizytę w tym mieście odwołał polski ambasador Bartosz Cichocki.
  • Działania władz ukraińskiego miasta zdecydowanie potępił również ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion.
  • Z kolei poseł Ruchu Narodowego Krystian Kamiński wystosował w tej sprawie interwencję poselską.
  • Zobacz także: Okradanie Polaków w białych rękawiczkach. Duży bank szykuje rewolucje

Reakcja władz Zamościa nie jest pierwszą po decyzji włodarzy Tarnopola o uhonorowaniu ukraińskiego zbrodniarza. Wcześniej takie działania skrytykowali ambasadorowie Polski i Izraela. Zamość zrezygnował także z realizacji wartego prawie 70 tys. euro projektu „Wspólna historia dwóch miast – Tarnopola i Zamościa”.

Szuchewycz był głównodowodzącym tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej. Kolaborował także z Niemcami. W 1941 roku był oficerem podporządkowanego Abwehrze batalionu Nachtigall, a w 1942 roku w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi. Zotał zabity przez żołnierzy sowieckich.

W związku z decyzją władz Tarnopola, swoją wizytę w tym mieście odwołał polski ambasador Bartosz Cichocki. Wystosował także list do miast partnerskich Tarnopola w Polsce. Działania władz ukraińskiego miasta zdecydowanie potępił również ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion. Z kolei poseł Ruchu Narodowego Krystian Kamiński wystosował w tej sprawie interwencję poselską.

kresy.pl

POLECAMY