REKLAMA

Skarga do sądu w sprawie niejasnych finansów partii Wiosna

Skarga do sądu w sprawie niejasnych finansów partii Wiosna

Do sądu administracyjnego wpłynęła skarga w sprawie niejasnych źródeł finansowania partii Wiosna. Sieć obywatelska Watchdog Polska domaga się odpowiedzi od ugrupowania Roberta Biedronia.

W swoim komunikacie Watchdog Polska tak uzasadnia skargę do sądu – „Program nowej partii, która pojawiła się na horyzoncie – Wiosny Roberta Biedronia – odmienia jawność przez wszystkie przypadki. Ma być jawność płac, jawność budżetu mediów publicznych i konsultowanie ustaw”.

REKLAMA

Czytaj więcej: Myśliwce piątej generacji w polskiej armii: 185 mld złotych na modernizacje

W związku z niejasnym źródłem dochodów nowej partii Biedronia 12 lutego organizacja przesłała do jego ugrupowania wniosek o udostępnienie informacji:

  • Wyciągów i historii rachunków bankowych partii od początku istnienia partii do dnia wykonania wniosku
  • Informacji o wszystkich wydatkach partii od początku istnienia partii do dnia wykonania wniosku, poprzez podanie daty wydatku, kwoty, przedmiotu i na rzecz jakiego podmiotu został wykonany.

Sprawie bacznie przygląda się również dziennikarz Polskiego Radia 24, Marcin Dobski, który opisuje swoje wyniki dochodzeń – „Różnie bywało z finansowaniem spotkań z liderem i działaczami partii, bo różne podmioty finansowały imprezy, ale nie była to partia Wiosna”.

Do wpisu odniósł się sekretarz generalny partii Wiosna Krzysztof Gawkowski, prosząc by nie wprowadzać opinii publicznej w błąd.

W odpowiedzi Dobskiego można przeczytać, iż sam lider nowego ugrupowania mówił o finansowaniu konwencji ze sprzedaży kubków i koszulek – co jak zaznaczył „jest naruszeniem ustawy”.

Pokazał również dowód w tej sprawie:

Jak informuje organizacja, skarga została złożona jak w każdym innym przypadku – „Nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi. Dlatego też, jak w przypadku innych partii politycznych, złożyliśmy skargę na bezczynność do sądu administracyjnego”.

Interia

REKLAMA

Komentarze