Myśliwce piątej generacji w polskiej armii: 185 mld złotych na modernizacje

W ramach programu HARPIA mają zostać wymienione postsowieckie myśliwce. Na ten cel zostanie przeznaczone 185 mld złotych w budżecie do 2026 roku. Planuje się zakup 32 maszyn.

REKLAMA

„Moim priorytetem jest wymiana postsowieckich samolotów. Dlatego w ramach programu HARPIA pozyskamy nowoczesne myśliwce piątej generacji, które wprowadzą polskie Siły Powietrzne w nową epokę. Planujemy zakup 32 takich myśliwców „

– powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1101064531659419648

Minister mówił podczas konferencji o znaczeniu Planu Modernizacji Technicznej do 2026 roku, dlatego że zakłada on zwiększenie nakładów finansowych na rozwój polskiej armii. W przeciągu 7 lat ma zostać wydane 185 mld złotych – o 45 mld więcej.

Czytaj więcej: Poroszenko nie wytrzymał! Zerwał czapkę z głowy wyborcy [WIDEO]

Szef resortu obrony zaznaczył, że nowoczesny sprzęt ma być przeznaczany głównie na funkcjonowanie wschodniej flanki, dlatego powołał w tym celu czwartą dywizję, która ma operować na wschodzie.

„Wzmocnienie flanki wschodniej jest działaniem zorientowanym na wzmocnienie Wojska Polskiego, ale stanowi znaczące wzmocnienie całej wschodniej flanki NATO” – wyjaśnił Błaszczak.

Wydatki na cyberbezpieczeństwo

W dokumencie znalazło się także miejsce na cyberbezpieczeństwo, dlatego planowany jest wydatek rzędu 3 mld złotych na nowoczesny sprzęt –

„W planie modernizacji technicznej kładziemy nacisk na zakup nowoczesnego sprzętu kryptograficznego i informatycznego dla wojsk obrony cyberprzestrzeni. Nakłady wyniosą 3 miliardy złotych”

tvp.info

https://www.youtube.com/watch?v=hmjqeUmb-4k
REKLAMA

Komentarze