DGP: “Prokuratura rozsmakowała się w konfiskacie”. Zajęto majątki 668 przestępców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że “Prokuratura rozsmakowała się w konfiskacie”. W ubiegłym roku zajęto majątki 668 przestępców.

Oznacza to, że tylko w ubiegłym roku o 600 procent wzrosła wartość mienia, które zdecydowali się zająć prokuratorzy. Zmiany w prawie weszły w życie już trzy lata temu, dwa ostatnie lata pokazują, że śledczy o wiele chętniej korzystają ze zmian w ustawie o konfiskacie.

W roku 2019 przepisy zastosowano w 668 przypadkach – oznacza to, że zajęto majątek o wartości 2,1 miliarda złotych. To duży skok w porównaniu z wcześniejszymi latami. W 2017 takich przypadków było tylko 237, a wartość wszystkich skofiskowanych majątków wynosiła około 189 milionów złotych. W 2018 roku było już ich więcej, tj. 309, a wartość wynosiła około 294,5 mln zł.

“Pozbawianie sprawców przestępstw ich majątków jest jednym z najbardziej skutecznych środków oddziaływania prawa karnego, w szczególności tam, gdzie mamy do czynienia z przestępstwami o charakterze gospodarczym, chociażby mafiami vatowskimi. Ważny jest także czynnik społeczny” – komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej adwokat Maciej Zaborowski.

ZOBACZ TAKŻE: Ziobro z pensją większą niż premier. Niesłusznie pobierał dodatek prokuratorski

DGP podkreśla jednak, że nie wszystkie konfiskaty majątku były zaaprobowane przez sąd. Nie były to prawomocne postanowienia, co oznacza, że dane nie odzwierciedlają w pełni aktualnego stanu zabezpieczonego mienia. “Najostrzejsze kary więzienia są nieskuteczne, gdy przestępcy czują się bezkarni pod względem finansowym” – podkreśla natomiast wiceminister sprawiedliwości.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY