- Do końca czerwca na Uniwersytecie im. kard. Stefana Wyszyńskiego będzie dostępna wystawa o błogosławionym prymasie Polski.
- Autorzy przybliżając postać wielkiego Polaka oraz kapłana wskazali, że Wyszyński doskonale łączył służbę Bogu i ojczyźnie.
- Dzięki wystawie można zaczerpnąć informacji o jego działalności w komunistycznej Polsce.
- Zobacz także: Franciszek: “Trzeba zmienić modę liturgiczną”
Wystawa swoją premierę miała w przeddzień beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Obecnie ekspozycję można obejrzeć na kampusie UKSW do końca czerwca.
Celem wystawy jest przybliżenie postaci kard. Wyszyńskiego w różnych aspektach jego działalności. Zarysowano w niej dwa główne pola działalności kardynała Wyszyńskiego: jego posługę w Kościele oraz służbę Ojczyźnie.
Prymas niejednokrotnie łączył aktywność w tych dwóch płaszczyznach, a obie te rzeczywistości wzajemnie się przenikały. Z treści wystawy można dowiedzieć się nie tylko o Prymasie duszpasterzu, o jego roli w procesie przemian związanych z Soborem Watykańskim II, ale również o Prymasie-Patriocie, walczącym o prawa człowieka i jego wolność
– wskazali autorzy wystawy.
Przekazali, że prezentuje ona również informacje na temat samej osoby prymasa, jego pobożności czy relacji z metropolitą krakowskim, kard. Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II. Autorzy uporządkowali również informację o działalności prymasa podczas komunistycznej okupacji.
Zwiedzający wystawę będą mogli także zapoznać się z materiałami filmowymi ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, nagranymi przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 60. XX wieku. Dokumentacja ta została sporządzona w czasie uroczystości milenijnych oraz w czasie obserwacji warszawskich pielgrzymek na Jasną Górę.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
zyciestolicy.com.pl