Obchody 42. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przemarsz w ramach 41. rocznicy porozumień ustrzycko-rzeszowskich.

Przemarsz w ramach 41. rocznicy porozumień ustrzycko-rzeszowskich. / Fot. Facebook/StanislawKruczekPL

W niedzielę 19 lutego w Rzeszowie odbędą się obchody 42. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Zakończyły one trwające półtora miesiąca strajki okupacyjne rolników w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych.

Zobacz także: Rosyjski generał popełnił samobójstwo. “Był w głębokiej depresji”

W ramach Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich władze PRL zobowiązały się zagwarantować nienaruszalność chłopskiej własności wraz z prawem do dziedziczenia oraz zrównanie w prawach rolników indywidualnych z rolnictwem państwowym. Zgodzono się również nie blokować budowy kościołów oraz zapewnić dostęp do praktyk religijnych na koloniach dla dzieci, w więzieniach i w wojsku. Jeden z punktów porozumienia dotyczył także zmniejszenia sprzedaży alkoholu na wsi.

Podnosimy postulaty w postaci konstytucji polskiej wsi. Jest to program, który kontynuuje „Ojcowizna”, a który wywodzi się ze strajków i Porozumień Rzeszowsko- -Ustrzyckich, które nie do końca zostały zrealizowane, a minęło już ponad czterdzieści lat – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Wieńczysław Nowacki, przewodniczący Stronnictwa Ludowego „Ojcowizna” RP, głównego organizatora uroczystości.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz.11.00 Mszą św. sprawowaną w kościele farnym w Rzeszowie (pl. Farny 5) w intencji polskich rolników i suwerennej Ojczyzny. W świątyni do dziś znajduje się krzyż strajkowy złożony jako wotum. Na godz. 12:30 zaplanowano przemarsz przed pomnik Tadeusza Kościuszki na Rynku i tablicę upamiętniającą Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie w miejscu strajku (pl. Ofiar Getta 5). Pół godziny później ma się rozpocząć konferencja „Konstytucja polskiej wsi”.

Lider Powszechnego Samorządu Gospodarczego dr Dariusz Grabowski w wykładzie „Wspólnota wsi oraz małej i średniej przedsiębiorczości szansą dla polskiej gospodarki” zaprezentuje metody wyjścia z polskiej trudnej sytuacji gospodarczej. O rolnictwie ekologicznym będzie mówił prof. Jerzy Szymona w referacie „Trzy pętle zniewolenia współczesnego rolnictwa”. Z kolei prof. Romuald Niżnikowski, kontynuator działań prof. Jana Szyszko w zakresie zrównoważonego rozwoju, przedstawi wykład „Aspekty zrównoważonej produkcji rolnictwa i łowiectwa”. Konferencję zakończy przyjęcie dokumentów podsumowujących. Potem nastąpi wręczenie odznaczeń państwowych i okolicznościowych „W obronie polskiej ziemi”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Nasz Dziennik

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY