Rafael – katolicki geniusz sztuki

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Okładka albumu

Okładka albumu / Fot. Wydawca

Trwa wojna kulturowa lewicy i pseudoliberałów z zachodnią cywilizacją wyrastająca z katolicyzmu. Przez lewicę i pseudoliberałów jesteśmy ograbiani z naszej katolickiej tożsamości. Lewica i pseudoliberałowie chcą nas wykorzenić z dziedzictwa intelektualnego i artystycznego zachodu. By przetrwać i nie ulec lewicowemu zdziczeniu, musimy nieustannie przywracać do publicznej świadomości bogactwo dziedzictwa zachodniej cywilizacji opartej na fundamencie katolicyzmu. W tym i postacie takich wybitnych katolickich artystów jak Rafael.

Rafael

Włoski malarz i architekt Rafael (Raffaello Santi, Raffaello Sanzio) urodził się w Wielki Piątek 1483 w Urbino w środkowych Włoszech, a zmarł w Wielki Piątek 1520 w Rzymie. Jego ojciec był nadwornym malarzem, a matka córką kupca. W wieku lat kilkunastu utracił matkę a później ojca. Wuj umożliwił mu naukę malarstwa. Szybko zrobił oszałamiającą karierę, jej ukoronowaniem była praca dla ojca świętego Juliusza II, a później Leona X.

Rafael doskonale ukazywał bogactwo kultury katolickiej obficie czerpiącej z antyku. Jego ogromny talent wiązał się z pobożnością. Należał do Bractwa Ciała Chrystusowego w Urbino i Oratorium Boskiej Miłości w Rzymie. Zmarł w wyniku malarii w wieku 37 lat. W swej twórczości podejmował tematykę katolicką, w tym najczęściej sceny z życia Najświętszej Marii Panny.

Album

Prace i losy tego wybitnego katolickiego artysty można poznać dzięki wydanemu przez wydawnictwo Jedność, 304 stronicowemu, albumowi „Rafael 500” autorstwa Fabio Scalettiego. Fabio Scaletti „urodził się w 1964 roku w Mediolanie, gdzie mieszka i pracuje. Jest filozofem i specjalistą komunikacji biznesowej. Od prawie 20 lat poświęca się estetyce, a zwłaszcza badaniu malarstwa Caravaggia. Obecnie interesuje się również wielkimi mistrzami włoskiego renesansu, ze szczególnym uwzględnieniem aktualności debaty krytyków i ekspertów na temat najbardziej znanych dzieł historii sztuki oraz nowych badań i odkryć. Jego książki poświęcone tej tematyce zostały przetłumaczone na wiele języków”.

Jak przypomina wydawnictwo Jedność „Rafael to mistrz, który wyniósł sztukę na najwyższe poziomy, ponieważ ukazana w jego dziełach idea piękna może uchodzić za uniwersalną. Nic więc dziwnego, że twórczość genialnego artysty włoskiego renesansu od pokoleń cieszy się niesłabnącą popularnością, wciąż przyciągając rzeszę zachwyconych nią odbiorców. W 2020 roku minęło 500 lat od śmierci Rafaela, co stało się szczególną okazją do wydania niniejszego albumu z reprodukcjami jego dzieł: od młodzieńczych prac po ostatnie, stanowiące jego testament”.

Twórczość

Dzięki wydanemu przez wydawnictwo Jedność albumowi „możemy zatem prześledzić cztery główne etapy w twórczości artysty: okres umbryjski pod kierunkiem Perugina, pobyt we Florencji pod urokiem Leonarda da Vinci, lata rzymskie naznaczone wrażliwością na nowinki Michała Anioła, a za pontyfikatu Leona X fascynacją antykiem. Rafael, przejmując nauki innych mistrzów i będąc wnikliwym obserwatorem otaczającego go świata, po swojemu to wszystko przetwarza i zwraca w odnowionej, wręcz zachwycającej formie, oczywiście sam pozostając “kamieniem węgielnym, milowym i probierczym w historii sztuki”. Album przybliża sylwetkę i dorobek wielkiego artysty, uwzględnia też najnowsze badania dotyczące datowania oraz autorstwa przypisywanych mu dzieł. Jest przy tym prawdziwą ucztą dla oka, bo jak podkreśla autor publikacji “przystąpmy do poznawania Rafaela, mistrza nad mistrzami, w sposób, który najbardziej przystoi malarzowi: otwierając bardziej oczy niż uszy””.

Lektura takich albumów jak „Rafael 500” powinna być elementem naszej ustawicznej edukacji. Otaczająca nas, kreowana przez lewicę turpistyczna popkultura ma na celu poprzez zniszczenie naszej estetyki doprowadzenie nas do stanu zdziczenia. Lewica, demoralizując nas brzydotą i prostactwem chce nas okaleczyć, wykorzenić z piękna i prawdy. Kontakt z prawdziwą sztukę, choćby poprzez publikacje (zapewne tylko nielicznych stać na bezpośredni kontakt z dziełami sztuki) szczepi nas i uodparnia na lewicową brzydotę i kłamstwo, zakorzenia nas w naszym katolickim i zachodnim dziedzictwie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY