Historia Kościoła katolickiego w Polsce. Nieznane fakty

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Okładka książki „Historia Kościoła katolickiego w Polsce”

Okładka książki „Historia Kościoła katolickiego w Polsce” / Fot. Wydawca

Od dziecka z uwagą przypatruje się, w ramach obserwacji uczestniczącej, życiu społecznemu w Polsce. Z perspektywy ponad 30 lat aktywności społecznej, jestem świadkiem destruktywnego dla życia społecznego procesu laicyzacji i wykorzenienia z polskiej tożsamości narodowej. Widzę to szczególnie w środowiskach, które aspirują do miana prawicowych.

Przed laty ludzie aktywni w „naszych” środowiskach byli zakorzenieni, żyli kwestiami narodowymi, konserwatywnymi i katolickimi. Dziś można odnieść wrażenie, że ta rzeczywistość jest ludziom „na prawicy” obca, napełnia wielu z nich odrazą, nawet nie dlatego, że ją świadomie odrzucili (bo nic nie czytają, nie wiedząc o swojej ignorancji), tylko dlatego, że dla nich nie istnieje. Cały świat, jakim żyliśmy, dziś zniknął. Dla nowego świata my Polacy katolicy jesteśmy anachronizmem, który trzeba zlikwidować, bo jest przeszkodą w drodze do nowego tęczowego, euro, sanitarnego, postępowego świata – który jest przez wielu odbierany jako naturalna i bezdyskusyjna norma.

Polska zawsze katolicka

Czy ci, którzy przetrwali w tożsamości polskiej i katolickiej, mają się na to zgadzać, poddać się, pokornie zdychać? Moim zdaniem nie. Trzeba radować się tym, że walczy się w okopach Świętej Trójcy przeciwko siłom rewolucji, że zachowało się swoje człowieczeństwo. Uparcie, wbrew osobnikom mającym lewicową tożsamość (w tym i tym, którzy nie są świadomi, że są mentalnymi lewakami) trwać na posterunku, walczyć na froncie wojny kulturowej.

Amunicją do takiej walki na froncie wojny kulturowej, która da nam wiedzę o zasługach Kościoła katolickiego, będącego fundamentem naszej tożsamości, byśmy mogli dzielić się z innymi swoją tożsamością, wyzwalać innych z lewicowego zezwierzęcenia, może być monumentalna, 760 stronicowa, wydana przez wydawnictwo AA, praca „Historia Kościoła katolickiego w Polsce” autorstwa Tomasza Frasik, historyka, autora „publikacji i artykułów historycznych w miesięczniku »Wychowawca«, Tygodniku młodzieży katolickiej »Droga« i kwartalniku »Śladami«”.

„Historia Kościoła katolickiego w Polsce”

Zdaniem wydawcy pracy „książka przedstawia dzieje Kościoła katolickiego w Polsce od jego początków do czasów współczesnych. To całościowa synteza obejmująca ponad tysiącletnią historię niewątpliwie najważniejszej instytucji w naszych dziejach. Kompendium to, wzbogacone licznymi ilustracjami, wypełnia lukę, jeżeli chodzi o treści przekazywane w szkolnych podręcznikach historii, w których historia Kościoła ukazywana jest często nazbyt marginalnie, z drugiej zaś jest publikacją popularną, pozbawioną hermetyczności opracowań czysto naukowych i niejednokrotnie niedostępnych dla wielu zainteresowanych tym tematem”.

Wydawnictwo AA informuje, że Tomasz Frasik „opisuje najistotniejsze dla dziejów Kościoła w naszym kraju wydarzenia, omawiając je w sposób szczegółowy. Całość przedstawiona jest w kluczu chronologiczno-tematycznym, a wszystkie poruszane tu zagadnienia wsparto licznymi odwołaniami do danych statystycznych, które mocno sytuują te fakty w konkretnej rzeczywistości czasu i miejsca”.

Praca „Historia Kościoła katolickiego w Polsce” „ukazuje dzieje Polski w szerszej perspektywie, wzbogaconej o niezbywalny wpływ chrześcijaństwa na wydarzenia mające miejsce w historii naszej ojczyzny. Z dzieła tego skorzystają zarówno ci, którzy chcą zapoznać się z dziejami Kościoła i chrześcijaństwa w naszej ojczyźnie, jak i bardziej zorientowani w poruszanej tu tematyce, którzy chcą pogłębić swoje wiadomości w tym zakresie, zaktualizować je w oparciu o nowsze publikacje i prace historyków zajmujących się historią Kościoła w Polsce i poznać głębiej wpływ, jaki na historię naszej ojczyzny miał Kościół, chrześcijańska kultura, nauka i sztuka”.

Przystępnie napisana

W swojej recenzji książki na portalu „W polityce” Anna Wiejak stwierdziła, że „Historia Kościoła katolickiego w Polsce” to „bogato ilustrowana, pięknie wydana pozycja [która] stanowi kompendium całości dziejów Kościoła katolickiego w Polsce od jego średniowiecznych początków aż po czasy współczesne. To monumentalne dzieło zawiera w sobie wiele przemilczanych – z różnych powodów – faktów”.

Zdaniem Anny Wiejak „Historia Kościoła katolickiego w Polsce” napisana jest „wartkim, barwnym, a zarazem przystępnym językiem z pewnością zaspokoi pragnienie wiedzy zarówno dorosłych, jak i młodzieży. Bardzo rzeczowe, a zarazem przedstawione we wciągający, atrakcyjny sposób ujęcie poruszanych tematów sprawi, że poznawanie i odkrywanie tych dziejów absolutnie nie będzie nudne. Umieszczone w albumie przypisy okażą się bezcenne, jeżeli Czytelnik będzie chciał bardziej zgłębić dany temat czy epokę”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY